| beautifulhouse a întrebat:

Daca am 10 ani si fumez tigari slabe,kent 4, la ce varsta as muri tinand cont ca beau lapte in fiecare zi si mananc sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
64 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai cam cu 15 ani mai repede decat daca n-ai fuma.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă ai? Câți ani ai de fapt?
Este o păcăleală cu sunt slabe, tot fum inhalezi, laptele nu neutralizează fumul, mâncatul sănătos nu te ajută atâta timp cât tu te expui sistematic la fum cancerigen.
Plămânii vor fi negrii de la tutun.
Renunță la idee, pentru o viață sănătoasă pe lângă hrană practică și un sport.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Legiuitoarea a răspuns (pentru beautifulhouse):

Bună.
Ai spus inițial "dacă am 10 ani", nu ai spus direct ca acum.
Și de ce nu vrei să te lași?
Sănătatea trebuie să fie respectată, cu ce a greșit ea de nu vrei să te miști liber?
Vrei să stai internat prin spitale, să fii privat de unele evenimente/locuri/oameni/etc?
Practică un sport, ai o vârstă fragedă, nu-ți distruge copilăria care este cea mai frumoasă perioadă a vieții unui om.
Nu ai griji, nu ai suferințe.
Fruntea sus și dă-le d... de țigări.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Legiuitoarea a răspuns (pentru beautifulhouse):

Bună.
Copile, ține situația sub control, fii stăpân pe tine.
Nu te arunca în vâltoarea asta.
Pa, pa.

| EmaS a răspuns:

Doamne fereste, dar bomboanele sau ciocolata nu iti mai plac? Te gandesti cum vor arata plamanii tai atunci cand va trebui sa muncesti ca sa iti intretii familia?!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru beautifulhouse):

Asa incepe fiecare om care pe urma ajunge dependent de drog, alcool, tutun. Fugi de aceste lucruri care iti distrug sanatatea si viata.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru beautifulhouse):

Gandeste-te daca acum iti este greu sa te lasi, mai tarziu iti va fi imposibil. Nu vrei sa iti distrugi viata si viitorul.

| JohnnyBi a răspuns (pentru EmaS):

Asta cu o conditie...sa ajunga viu pana la varsta aia :\

| EmaS a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ai perfecta dreptate!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Faptul ca tu fumezi la acesta varsta, va face ca nicotina care o bagi in tine sa devina indispensabila organismului tau care este in formare. Urmarea:Nu o sa te mai poti lasa niciodata!
Iar bolile care decurg din fumat sunt multiple, nu se stie care te loveste si cand! Cancer, TBC, pneumonie...etc
Poti sa bei tone de lapte, ca nu are efect impotriva nicotinei si gudroanelor pe care le bagi de buna voie in organism!
Vorbe Emei, dar bomboanele nu-ti plac?
Ca la orice copil sanatos la cap!

Răspuns utilizator avertizat
| Elianna a răspuns (pentru beautifulhouse):

I.L.Caragiale are un pesonaj de nuvela numit "Canuta om sucit". Poate ca si tu esti asa, sa faci tocmai inversul a ceea ce trebuie.
http://ro.wikipedia.org/wiki/C%C4%83nu%C8%9B%C4%83,_om_sucit
Dar ...in definitiv este viata ta si sanatatea ta.Si nimeni nu te poate opri sa-ti bati joc de tine, daca tu asta vrei!
Este un proverb care spune ca "un om destept invata din greselile altora, iar unul prost nu invata nici din greselile proprii".
Nu se fumeaza de ieri-de azi! Asa ca s-au facut cercetari si experiente stiintifice.Iar acest viciu la varsta atat de frageda provoaca dezastru in organismul tau aflat in dezvoltare si crestere.
Asculta de cei care stiu ce vorbesc, nu de copilasi care se dau mari cu tigara in gura, fara sa aiba habar de consecinte!

| Elianna a răspuns (pentru beautifulhouse):

Da,la cei care au silicoza, care este o boala profesionala de plamani! Si aceasta metoda nu este de vindecare ci de ameliorare a simptomelor silicozei.
Daca ar fi asa de simplu cum zici tu, s-ar vinde tigarile la pachet cu sticla de lapte!
Nu este asa!

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Poti sa mori chiar si acum, dar nu de la tigari. Oameni mor zilnic si multi nici nu fumeaza.

Nu inteleg ce e asa misto sa fumezi, cred ca doar sa te considere alti smecher sau sa treaca timpu.

Am auzit, ca iti provoaca cancer la gat si asta o sa iti scurteze din viata (eu asa banuiesct).

Eu, nu iti recomand sa mai fumezi, dar daca zici ca sunt slabe si mananci sanatos...nu cred ca mori din asta.

Eu iti povestesc ceva: Cunosc o persoana care fumeaza de pe la varsta de 14 ani, acum e destul de batran (cam 50 de ani) si ii lipseste jumatate dintr-un plaman. Tutunu i-a mancat jumatate din plaman si are probleme respiratorii.

Sa faci sport si sa mananci sanatos, daca fumezi o sa obosesti repede si nu cred ca vrei asta.

Sper sa te fi ajutat cu ceva, nu o sa mori prea curand de la tutun, dar daca o sa te apuci de niste tigari mai puternice si o sa fuemzi mult o sa ai probleme respiratorii.

In mare, nu o sa mori (prea curand, dar eu n-am de unde sa stiu)

| Vladuthz a răspuns:

Vei ramane la inaltimea de clasa a 4-a daca continui sa fumezi, daca chiar iti doresti apuca-te dupa 25 de ani dupa ce termini de crescut. Vei lua in ras ce am zis eu, dar vei vedea pe viitor cum vei fi mic de inaltime si iti vei aminti de ceea ce ti-am scris eu aici si iti va parea rau tare.

Răspuns utilizator avertizat
| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Eu zic să încetezi acum cu aşa ceva şi să te apuci pe la 15-18 ani dacă chiar vrei.
Pe curând!

Răspuns utilizator avertizat
| AtateaConditii a răspuns:

Ti-ai distrus toata viata, mai ales ca mananci sanatos in fiecare zi, daca te-ai lasa de tigari si ai manca sanatos tot timpul ai trece si de 100 de ani. Serios vorbesc, strabunica mea a murit la 106 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| AtateaConditii a răspuns (pentru beautifulhouse):

Ba poti, numai ca vrei sa te dai mare in fata prietenilor tai. Treaba ta tu ajungi rau nu ei, da-i dracu de prieteni ca nu ei iti dau de mancare.

Răspuns utilizator avertizat
| AtateaConditii a răspuns (pentru beautifulhouse):

A, te-au pus sa fumezi si dupaceea te-au lasat balta? Vezi ce inseamna prietenii?

Răspuns utilizator avertizat
| AtateaConditii a răspuns (pentru beautifulhouse):

NImeni nu te-a obligat sa fumezi, a fost udpa vionta ta si daca zici ca multe incercari te-au convis, aici toata lumea incearca sa te convinga dar tot degeaba ca nu o sa asculti oricum.

| vali1985 a răspuns:

Nu mai fuma!
Nu poti sa incerci ciocolata sau prajituri.
Plamanii tai vor fi negrii de la tigari si vei avea multe boli de la tigari.

| Park1Suin a răspuns (pentru vali1985):

Lasal.Asta E paranormal, cica viseaza iadul, gogomanii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te panica!

Vei muri curand!

Răspuns utilizator avertizat
| Doolcyka a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing ce incurajaree! Chiar daca e adevarata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce-mi spui mie asta?!?

Cred ca ai gresit persoana!

| Doolcyka a răspuns (pentru anonim_4396):

Scz. Adevarat. Am gresit persoana

| supermamici a răspuns:

Nu neaparat mori, poti sa duci o viata lunga si bolnavicioasa. Ai plamanii in crestere si iti bati joc de ei! Nu conteaza cat de slab este tutunul ci cum iti afecteaza organismul cele 3000 de substante cancerigene.

| RainboyDash a răspuns:

Bai puradele, da nu te primeste nimeni sa-i culegi porumbu daca nu poti sa repsiri de la tigari!

Răspuns utilizator avertizat
| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns:

Nu mori la o anumita varsta daca fumezi. Eu te sfatuiesc sa te lasi de fumat pentru ca esti foarte mic/abatting eyelashes

Răspuns utilizator avertizat
| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns (pentru beautifulhouse):

Nu conteaza daca ti-au facut sau nu ceva. Trebuie sa te gandesti la sanatatea ta si incearca sa te lasiwinking

| Cristian0884df11 a răspuns:

Pe bune? eu la 10 ani nici macar nu stiam ce e aia tigara si nici nu imi pasa si tu la varsta asta fumezi? pe bune?

| Damon01 a răspuns:

Lasate de fumat boracel

| lologfo a răspuns:

Lasa-te de fumat man tigara=glont doar ca au viteze diferite lol te sinicizi

Răspuns utilizator avertizat
| lologfo a răspuns (pentru beautifulhouse):

Tot la asta se ajungewinking acum sti ca ai viteze diferit glontu omoara repede iar tutunul mai lent!

| Ame25 a răspuns:

Asa ceva... poti sa mori oricand sunt oameni care au fumat 50 de ani si n-au murit si altii 2-3 ani si gata

| DaLittleUK a răspuns:

Aloo tontule'! Bai tu la varsta asta de apuci de fumat? rolling on the floor Ce generatie de **** mai e si asta. Taica-miu a fumat prima tigara la 40 de ani fraiere si deja nu se simte destul de bine si are vreo 46! Daca tu incepi de la 8 ani si inca mai continui o sa se aleaga r-----l de plamanii tai!

| Doolcyka a răspuns:

Copilo. Esti dementa? Cand aveam eu 10 ani nici la calculator nu stateam! Ma duceam afara si ma jucam. Dar sa fumez... Cred ca daca ma prindeau ai mei eram batuta cu cureaua! Traieste.ti copilaria si lasa tigarile ca la 20 de ani o sa arati ca la 40! Singurul lucru pe care trebuie sa.l faci tu e sa inveti! Macar pana la liceu stai in banca ta...

Răspuns utilizator avertizat
| Doolcyka a răspuns (pentru beautifulhouse):

Copilule na. Dupa nume pari fata

Răspuns utilizator avertizat
| Doolcyka a răspuns (pentru beautifulhouse):

Sa mori tu?

Răspuns utilizator avertizat
| Doolcyka a răspuns (pentru beautifulhouse):

Stai linistit ca nu mai ai multi laughing apropo. Am o prietena care fumeaza de la 9 ani si acum are 17... + acum are probleme de sanatate! De cat timp fumezi?

Răspuns utilizator avertizat
| Doolcyka a răspuns (pentru beautifulhouse):

Asta e... Eu zic sa lasi tigarile ca mori mai repede... Si e pacat de tine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru beautifulhouse):

Eu cred ca bunicul tau manca sanatos si avea activitate fizica mult mai ca lumea decat ai tu happy

nu te compara cu oameni care traiesc cu totul altfel

| FuckMyLife a răspuns:

Spor la treaba happy