| BuffaloSoldier a întrebat:

am 15 ani si fumez de un an tigari slabe, cam o tigara la 2 3 zile. Mananc sanatos si beau mult lapte. Afecteaza chiar asa de mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu afecteaza organismul in mod deosebit dar iti afecteaza psihicul In caz ca nu stiai, fumatul tigarile sunt drog psihic. Corpul nu are nevoie de nicotina ci creierul. Daca ne gandim bine un fumator poate sa se lase daca isi pune intrebarea daca ii foloseste la ceva dar creierul este pacalit deja, mai vrea, nu suporta lipsa tigarii, fumului. E ca si Facebook-ul. laughing
Daca stii ca le poti lasa de acum cand fumezi farte putin, lasa-le. Mai tarziu creierul va vrea mai mult, si mai mult. Mai baieti, nu stim cum vor fi vremurile, tigarile sunt scumpe si mai tarziu cand vei fuma un pachet pe zi, cand ai familie si necazuri si crezi ca tigarea te mai „calmeaza" va fi foarte greu. Un fumator cheltuie in medie 5 milioane de lei vechi lunar. Adica jumatate din salar mediu. Gandeste-te acum cand inca POTI sa le lasi. Mai tarziu, daca nu ai vointa necesara, nu le vei mai putea lasa. Ca si mine de altfel, vorbesc din experienta. Tot asa, cineva mi-a explicat cum iti explic eu tie acum si...nu am crezut. Ziceam ca e foarte usor sa le las. Ei bine, nu este usor!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Este usor sa te lasi de fumat.
M-am lasat de cel putin 60 de ori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

S-o crezi tu ca te-ai lasat de fumat. Daca era asa, nu te mailuai din nou. Un fumator care s-a lasat cu adevarat de fumat, nu se apuca din nou. Drogul psihic te-a facut sa te reapuci de fumat. Stai 3-4-5 ani fara tigare si apoi poti spune ca te-ai lasat de fumat.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Era o gluma bre.
rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ah! Bine bre, abia acum m-am prins. Sunt mai serios de felul meu. happy

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Am 6 ani de cand nu mai fumez.
Dar se spune ca suma viciilor ramane constanta.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mancatul sanatos si laptele nu au nimic de-a face cu fumul inhalat in plamani, pentru ca ei sufera, ori la varste atat de fragede cum esti tu, fumatul poate dauna extrem de rapid plamanilor.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

O tigara le 3 zile nu esti fumator. Da, te va afecta. Laptele.

| CuriousStuff a răspuns:

Da, te afecteaza. Pentru ca una e sa incepi sa fumezi la 30 de ani, si pana la 40 tu sa ai 10 ani de cand esti fumator, si alta e sa te apuci la 15, si pana la 40 sa ai 25 de ani de cand fumezi. Cu cat fumezi mai mult timp cu atat te afecteaza mai mult. Si nu conteaza unde le tragi sau cate tigari fumezi, daca ai deja un obicei din a fuma esti fumator, chiar daca o faci odata pe saptamana. Cel mai bine ar fi sa te opresti. Nu poti sa compensezi fumatul cu un stil de viata sanatos in afara acestui obicei, nu poti sa zici "Acum fumez o tigara pentru ca am mancat sanatos si am facut sport in ultimele zile" nu asa functioneaza corpul uman.
Multa sanatate.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu afecteaza atat de mult, insa afecteaza. Problema este ca dupa cativa ani, acea tigara la doua, trei zile, s-ar putea sa devina una pe zi, una la cateva ore si tot asa.

Cat despre alimentatia sanatoasa si lapte, poti sa bei numai lapte si sa ai cea mai sanatoasa alimentatie de pe pamant, tot nu este suficient sa stearga daunele produse de tutun.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este posibil ca laptele sa-ti dauneze mai mult decat tigara.
Daca natura considera ca ai nevoie de lapte de vaca cand esti matur, atunci mama ta ar fi avut ditamai ugerul functional pana ieseai la pensie.

| AlaDyn172 a răspuns:

Nu afectează așa mult... dar dacă ții fumul de țigară în gură (adică nu tragi în plămâni) poate duce la cancer de gât.
Așa că nu-ți fă griji, deocamdată... pe la vreo 40 de ani, atunci o să-ți faci griji, dacă nu cumva te lași de fumat. Baftă.

| SANDREIH a răspuns:

Mai bine te lasi de fumat sincer.

| Crissuk2000 a răspuns:

Depinde.Daca pufai tigarile nu e bine si te afecteza foarte mult... daca le tragi in piept este mult mai bine pentru ca sunt mai putine sanse sa faci cancer in gat sau alte boli...