| Dariuus2003 a întrebat:

Daca am 170 cm... la 16 ani e posibil sa cresc pana la 190? Tata are 186. Mama 164

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Uite ce Darius de obicei noi baieti ii intrecem pe tatii nostri la inaltime si la greutate dar sa stii ca nu intodeauna depinde si de gena ta, tu in momentul de fata ai 170 cm inaltime la 16 ani si tatal tau 186 cm inaltime, daca nu consumi tutun, droguri, alcool in EXCES si mananci sanatos si ai un program de somn bine stabilit si rabdare il vei intrece la inaltime. Dar in legatura cu sportul sa nu te duci la sala sa nu ridici greutati vorbesc serios pentru ca toata greutatea si presiunea care e apasa pe coloana si nu mai cresti pe urma. Cu sala poti sa incepi pe la 22 de ani cand se incheie procesul de crestere si dezvoltare numai atunci. Tu poti sa practici un sport care sa ajute la cresterea in inaltime baschet, volei, alergatul si mersul pe bicicleta prin oras doar prin oras nu si pe munte pentru ca daca faci intindere la picoare gata cu cresterea ok.

| Dariuus2003 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Dar fac kickboxing acesta poate sa afecteze ceva?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Dariuus2003):

Nu, nu te afecteaza mai citeste si tu de pe net lucruri utile ca de aia il ai.

| Dariuus2003 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Da frate mersi dar ma gandeam la faptul ca la k1 si garda putin aplecata si nah

10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

1,71 - -1, 73 maxim. Printr-un miracol 1, 75.
Visează tu 1, 90 pana la 20 ani când nu mai crești deloc laughing plus ca nici nu poți mai înalt decât taică-tu.

| aXy99 a răspuns:

Sunt sanse mari sa ajungi la 1, 8, la 1, 9 nu prea cred.

| debarasator63 a răspuns:

Posibil, depide de gena.

| Gabriel_Ianis_2000 a răspuns:

Eu am 1.70 la 12 ani
Practica un sport, respectiv baschet.
Si da, este posibil sa mai cresti.Baietii cresc pana la 20 de ani.

| Anna0111 a răspuns:

De obicei fete se opresc din creștere pe la 15-16 ani dar depinde de fiecare. trebuie doar sa vezi in timp dacă mai crești. din întâmplare și părinții mei au aceleași înălțimi dar eu am 1.73m

| Angelindeed a răspuns:

Nu si daca ai creste asa mult in atat de putin timp ai avea mari probleme de sanatate

| fantastica a răspuns:

Daca esti baiat, ai sanse. Plus, te poate ajuta mult inotul, baschetul sau volei.