| Alabalaportocalaalina90 a întrebat:

Daca am avut contact sexual in ultima si a doua zi de menstruație,contact neprotejat, am luat escapelle in mai puțin de 72 de ore,exista vreun risc? Nu s a terminat in mine,am vazut dar m am speriat pentru ca era pt prima data fara,am niște înțepături in sâni si dureri, am avut sângerări si cu 5sile înainte sa mi vina ciclu am avut sângerări ce păreau menstruație dar reduse pt un cm normal, e vreun risc sa fiu însărcinată? Mulțumesc. Sunt speriata! Ajuta ti ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Starile descrise de tine sunt de fapt efectele adverse provocate de hormonii din continutul pastilei. Deoarece tu nu ai fost nicio clipa in situatia de a ramane insarcinata si din cauza ca nu a existat un ovul fecundat acei hormoni ajunsi in organismul tau neavand asupra ce sa-si manifeste rolul lor, au inceput sa actioneaza in mod haotic si iti provoaca o serie de neajunsuri si neplaceri. Ar fi cazul sa te linistesti deoarece acea sangerare slaba cantitativ si de mica durata a fost un efect ce se produce in aproape toate cazurile insa nu reprezinta menstruatia propriu zisa.Menstruatia reala/adevarata se va produce intr-un moment greu de apreciat, in care hormonii din organism se vor calma si acel moment ar trebui sa fie/sa coincida cu data la care ar fi trebuit sa inceapa in mod normal menstruatia (insa aproape sigur se va intampla mai tarziu) daca tu nu faceai aceasta imensa greseala. Nu poti face nimic si nimeni nu te poate ajuta cu ceva. Singurul lucru ce-l poti face si va fi de real ajutor se numeste rabdare si sa incerci sa ai un comportament fara stres. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Contact in timpul menstruatiei...bleah!

| SkyPilot a răspuns:

Chiar ca esti speriata. Risc de sarcina in timpul menstruatiei: 5%. Escapelle in 72 de ore reduce riscul cu 84%. Din primele doua, riscul de sarcina ar fi cam de 8 la mie. Faptul ca nu a terminat in tine face si el ca riscul sa se diminueze. Sansele tale de sarcina sunt minuscule.

| TheImpaler a răspuns:

Ai mai intrebat o data.

| ionuthuma a răspuns:

Nici o sansa de a ramane insarcinata.
In afara faptului ca erai la menstra ai luat si medicamentul pentru protectie. Pe viitor poti incerca prezervativul - e mai sigur.
Succes.