| Alabalaportocalaalina90 a întrebat:

Buna,am nevoie de ajutor! Pe data de 1 August am avut primul meu contact sexual neprotejat, eram la sfârșitul menstruației,imi curgea încăa acea secretie maro,prietenul meu nu si a dat drumu in mine,a scos o si după ce s a mai jucat puțin a ejaculat,s a întâmplat asta si in următoarea zi,am fost atenți,mai ales el,am vazut cand si a dat drumu si nu păreau a fi riscuri, următoarea zi (a3a zi Dupa)eram foarte speriata deoarce adusese prima data can am făcut o fara prezervativ, logic riscuri nu erau pentru ca a scos o înainte sa si dea drumu, am vazut asta si eram si imediat după menstruație însă am luat escapelle ca sa previn orice accident. Nu trecuse 72 De ore. După 5 6 zile am avut niște scurgeri de sânge,foarte mici, pe 19 spre 20 au fost puțin mai abundente, pe 20 mi a curs ca si cum as fi fost pe stop, dar pe 21 mi a curs puțin însă si cheaguri,aștept acum sa văd ce se întâmpla,sunt speriata si am nevoie de mare ajutor sad. O sa consult un ginecolog la începutul lunii viitoare, in mod normal pe 15 trebuie sa mo vina, asa ca mai aștept. Ce părere aveți sad help! Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Te rog sa dai urmatoarele date : perioada ultimei menstruatii, data prezumtiva la care trebuia sa se produca umatoarea menstruatie, in ce tip se incadreaza ciclul tau menstrual adica regulat sau neregulat, daca actele sexuale -au produs doar in zilele de 1, 2 si 3 august, cand ti-ai administrat pastila de a 2 zi.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Inconstientiilor, va juca ti de a sexul? Habar nu ave ti, dar va prostiti după filmele porno, iar tu ca fată nu te informezi deloc? Bagi in tine pastile ca intr un spital de urgentă, vorbeste cu mama ta despre sex, sa ti explice, daca stie si ea, daca nu stie ea, ai medic de familie, consultă l, cere i sfaturi inainte de a face sex, ca să stai cracită e usor, si nici ăla cu care faci sex, nu e un ass,, habar nu are, crezi ca ala o scoate imediat cum i a venit, daca tu nu simti nimic el te prosteste cum vrea el, si după aia te indopi ca o gîscă cu medicamente, că doar doar nu ramîi gravida, frica voastră asta e, sa nu cumva sa faci copil, si după ce testele de sarcina ies negativ, respiri usurata si gata, a doua zi ăla s iface treaba, tu din nou nu simti nimic, el si a dat drumul pe parchet, si iar te indopi cu zeci de pastile, si zăpăcesti de cap pe toti, ca nu stii cum vin menstruatiile, asta e viata ta? Nașpa.

| corbulalbrosu a răspuns:

La prima vedere se pare ca ti-ai administrat complet aiurea si in mod iresponsabil pasila de a 2-a zi si din cauza ca nu a avut asupra ce sa actioneze, hormonii din ea ti-au destabilizat sistemul hormonal ceea ce a provocat sangerarile si acum tragi ponoasele prostie facute. In mod normal menstruatia n-ar trebui sa intarzie insa nimeni nu poate anticipa in ce mod actioneaza acei hormoni sintetici. In cazul in careati intretinut sexdoar in zilele mentionate ni poate fi vorba de o sarcina nici macar ipotetica. Iti doresc multa sanatate, sper sa si ai parte de ea.

| e1xtz a răspuns:

Paranoia e mai mare decat placerea la tine.
Poate intra @Corbul si te lamureste, eu nu am rabdare.
In locul tau m-as lasa de sex pana as decide sa procreez.

| Alabalaportocalaalina90 explică:

Am avut menstruație de pe 28 Iulie pana pe 1august (nu e foarte regulat ) luna asta ar trebui sa mi vina pe 25. Nu trecuse 72 de ore cand am luat pastila. Mulțumesc mult! Întreb sa ma lămuresc nu sa ma jignițiwinking

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alabalaportocalaalina90):

Deoarece sexul s-a petrecut in ultima zi de menstruatie si urmatoarele 2 zile de dupa menstruatie, tu in acel moment erai in perioada nefertila a ciclului menstrual.In aceasta perioada probabilitatea de a ramane insarcinata este extrem de mica, teoretic sub 5%. Pastila de a 2 zi ti-ai administrato INUTIL deoarece in acel moment hormonii din ea nu au avut asupra ce sa actioneze nefiind nici macar inapropiere de perioada fertila.Ar fi indicat ca de acum sa faceti sex cu maxima atentie si doar cu protectie deoarece in cazul in care chiar ai avea nevoie sa folosesti din nou pastila de a 2-a zi nu o vei mai putea face deoarece vei risca sa iti provoace o destabilizare extrem de grava a organismului care se poate termina extrem de rau.

| Alabalaportocalaalina90 explică:

Atunci ce e cu sângerarea de acum care pare a fi menstruație dar in cantitate micuța? Mulțumesc din suflet! Ma pot liniști ca nu e vorba de o sarcina?