| anonim_4396 a întrebat:

Daca am baut suc carbogazos timp de 5 ani cate 1.5 l pe zi, ce sanse sunt sa dau de diabet zaharat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Imense, nu-i evident?
Păi hai să facem un calcul, că-i bine să mai facem și calcule, nu?
Adultul de talie normală trebuie să consume până la 60-80 grame de zahăr pe zi (un adolescent clar ar trebui să consume mai puțin). Printre care 50% din acel necesar este existent deja în alimentele de zi cu zi, vrem nu vrem, zahărul este în tot și toate.
Bun, se știe că 500 ml de sirop de zahăr(căci altceva nu se poate numi), conține undeva la 18 linguri de zahăr (lingura apreciind cantitatea de 5 grame), ajungi la 90 grame de zahăr per 500ml, înmulțit cu 3, ai 270 grame de zahăr. Ți se pare ok? Încă nu? Continuă să citești.
Cam cât de mult ai depăștit doza recomandată vine acum întrebarea?
Făcând un calcul simplu vei afla că cu peste 380% din necesarul zilnic.
Acum tu să-mi zici, cu un dozaj zilnic de peste 380% zahăr consumat față de necesarul zilnic, te poți afla în afara zonei de risc pentru diabet? Mda, nici eu.

Recomandarea mea este să te lași de siropuri zaharoase în cel mai scurt timp. Însă ai grijă! Timp de 5 ani ți-ai învățat corpul să proceseze o tonă de zahăr, iar dacă corpul tău nu mai primește acel zahăr, crede-mă, te vei simți extrem de aiurea.
De aceea vei înjumătăți zilnic doza de zahăr pe care o consumai înainte pentru ca efectele lipsei drogului (care e mai adictiv decât cocaina) să fie cât mai reduse. Totuși, prin înjumătățire nu mă refer neapărat la sucuri, poți bine-mersi să consumi fructe care, știi deja povestea, sunt net superioare sucurilor.

Sper că ai realizat niște chestii.
Sănătate și succeswinking

| alina2k18 a răspuns:

Nu are treaba zaharul consumat cu diabetulwinking Daca nu esti obez, sedentar, stressat si nu mananci numai procesat esti ok, sanse mici de diabet.

| SomethingFunni a răspuns (pentru alina2k18):

"Nu are treaba zaharul consumat cu diabetul"

En fait mon cher, are treaba DOAR cu zaharul.

| Holiday a răspuns (pentru SomethingFunni):

Aparitia lui chiar nu are nici o treaba cu consumul de zahar.

| SomethingFunni a răspuns (pentru Holiday):

Nivelul mare de glucoza si trigliceride in sange e considerat a fi numarul 1 factor de risc pentru dezvoltarea rezistentei hormonale la leptina si insulina. Daca ai ajuns in stadiul asta, statia urmatoare e diabet tip 2 cu peronul pe partea stanga.

| Ralena a răspuns:

Zaharul are treaba cu diabetul, produce rezistenta la insulina. De asemenea proteina are treaba cu diabetul, creste productia de glucagon si inhiba productia de insulina. Daca in acest moment analizele (trigliceridele, glucoza) sunt bune, renunta la suc, incepe sa consumi fructe in loc (intregi, nu stoarse, pentru fibre), si nu vei face diabet niciodata. Din fericire, spre deosebire de bolile de rinichi, ficat si inima, diabetul nu se face retroactiv, pentru obiceiuri alimentare proaste din trecut.

| Tolby a răspuns:

Nu ar trebui să ai probleme grave atât timp cât ai mai consumat și altceva înafara de sucul ăsta. Totuși, dacă te simți în neregulă, sfatul meu este să te duci la un medic specializat pentru un răspuns mai prompt!