| bania a întrebat:

Daca am candidoza si sunt sub tratament, am voie sa ma mai culc cu prietenul meu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai cu prezervativ, desigur.

| nicky a răspuns:

Nu sunt recomandate relatiile sexuale in timpul tratamentului, normal ar trebui ca si prietenul tau sa ia un tratament.

| Dara a răspuns:

Intreaba medicul care te trateaza.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

NU! Doar dupa ce termini tratamentul si scapi de ea. Si ar fi indicat sa faca si prietenul tau tratament... Sa nu te infectezi din nou de la el...

| yadora a răspuns:

EEEEEEEE, vad ca multi incurca matele pe aici si-si dau cu presupusul...in primul rand candidoza la femei apare dupa o lunga perioada in care iei antibiotice sau urmezi un tratament mai dur... dar asta nu inseamna ca nu-ti poti satisface partenerul fiindca s-au inventata mamam "caciulitele" sau pe sleau...prezervativele...Daca nu iei un tratament fugi la farmacie si cere ceva pentru asta sau daca vrei, poti consulta un medic.
bye, bye.

| gabimaris a răspuns:

Pentru a nu te reinfecta este nevoie ca si el sa faca tratamentul chiar daca tu esti unica lui partenera si el unicul tau partener sexual (cu atat mai mult daca intretineti relatii sexuale si cu alti parteneri)!

| Selena a răspuns:

In timpul tratamentului nu ai voie sa intretii relatii sexuale.

| DiMoDi a răspuns:

Păi, sigur că ai voie (cine ţi-o poate interzice?)... însă apoi la următoarea ocazie, ţi-o va înapoia, pentru că devine purtător pasiv (dacă nu cumva chiar de la el o ai, pentru că pe el personal nu îl afectează, doar o "dă" mai departe). Nu sunt sigură, dar cred că există posibilitatea să facă şi el tratament ca să nu mai fie purtător... întreabă medicul de familie, că sigur ştie happy

| selef a răspuns:

Ai voie sa te culci cu prietenul tau, dar sa nu faceti sex.

| cristina_6456 a răspuns:

DACA FOLOSITI PREZERVATIVU

| Crissa_4407 a răspuns:

Da, dar nu mai in caz ca si el a facut tratament pentru ca din moment c ai avut tu are si el... iar dakte culci cu el degeaba ai facut tratament...pentru k iei din nou...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tratamentul dureaza 3 zile din cate stiu daca nu e foarte grav. Nu puteti sa va abtineti 3 zile? happy Pe bune acum, ca doar e vorba de sanatatea voastra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, bineinteles, dar sa nu faceti sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu categoric.
În momentul când urmezi un tratament pe sfera ginecologică, se tratează ambii parteneri pentru a evita riscul recontaminării.
Niciodată să nu mai faci așa ceva.
Medicul ce a făcut, a dormit de nu ți-a spus ce era cel mai important la acest tratament?
Deci abstinență sexuală până la vindecare.
Sănătate.
Pa, pa.