| Mihaiflorinn a întrebat:

Dacă am capul spart unde trebuie sa ma duc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca pielea este un pic zgariata si curge putina sange, atunci poti tampona locul cu apa oxigenata, pana ce se opreste sangerarea si nu mai "fierbe" apa oxigenata (ai grija sa nu-ti intre in ochi! ). Dupa oprirea sangerarii dai cu betadina, lasi sa se usuce, dupa care acoperi cu un mic leucoplast cu pansament.

Daca pielea este rupta pe o portiune mai mare de 1 cm, atunci mergi la urgenta chirurgicala. Suni la 112 sau mergi direct. Speli rana cu putina apa, dupa care tii pe rana o bucata de pansament, sa nu sangereze tare.

Daca s-a spart si osul, atunci trebuie mers direct la neuro-chirurgie.

| sierra1 a răspuns:

"am capul spart Unde trebuie sa m-a duc?"

stai acasă să nu se reverse

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înțelegi prin capul spart. Spartă pielea de pe cap și curge sânge? Suni 112 și te duce la urgență să te coase.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Solicită ajutor la Urgență (UPU). Dar, ai grijă, e plin de oameni cu covid pe acolo. Protejează-te cât de bine poți.

| Mihaiflorinn explică (pentru floresdemayo):

Mai multe detalii? Ce este UPU?

| CIaudiu a răspuns (pentru Mihaiflorinn):

Unitatea de Primiri Urgente. Suni la 112 ca sa-ti dea ei detalii, caci s-ar putea ca unde te duci tu sa nu rezolvi nimic din cauza locurilor pline.

| floresdemayo a răspuns (pentru Mihaiflorinn):

UPU înseamnă Unitatea Primiri Urgențe, adică te duci la sectia de Urgență din cadrul Spitalului Judetean.

In weekend nu gasesti medici de familie. Si dacă da, s-ar putea să nu te ajute, poate doar cu dezinfectarea și cu bandajarea rănii (cu o fașă sterilă). În rest de tomografie, RMN, cusătură etc se ocupă doar medicii specialisti.
La policlinica privată, mai poti merge, dar... plătesti de te ustură.
La UPU e totul gratuit, de aceea te-am trimis acolo.

| Celcestietot a răspuns:

La urgente, cat mai curand posibil, nu lasa sa treaca mai mult de cateva ore. Trebuie cusut, iti garantez.

| dinaprilie a răspuns:

E nasol daca e spart. Esti sigur ca e spart sau doar ai o zgarietura mai "asa"? Oricum la spital la camera de garda ar trebui sa mergi.

| Mihaiflorinn explică (pentru dinaprilie):

Nu știu sigur, se poate sa fac gen un computer tomograf?

| dinaprilie a răspuns (pentru Mihaiflorinn):

Poti sa faci orice pe banii tai dar probabil o sa:ti recomande medicul dupa examinare. DAR, capul spart inseamna ceva f grav si nu cred ca este f grav dat fiind faptul ca tu esti aici, printre noi.

| Mirel4412 a răspuns:

Daca astepti pana la 12 nici nu ti mai trebuie spital, mai asteapta ca mori de unul singur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, mergi la medicu de familie. Acolo iti va spune cineva calificat ce sa faci. Cei de pe ambulanta nu te ajuta si la spital iei covid. Ar fi bine sa mergi la un centru privat gen hiperdia daca ai simptome de ceva

| cfrtobias a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand sa mearga la medicul de familie azi?

| GraniniCuPiersica a răspuns:

La medicul de familie sau la un spital din apropiere

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Bună! happy La spital, la urgență. big grin Cum te simți în momentul de față? Te doare? Ești mai bine? Sper să te faci bine, ai doar încredere în asistență medicală de la unitatea de urgență. O să te vindeci.winking Liniștește-te! Funda? big grin

| Vasile2003 a răspuns:

La urgente