| Ninaa a întrebat:

Daca am carii la masele imi pune plomba de-aia argintie care se vede? cariile se pot scoate si cu detartrajul? va rog raspundeti doar cei care stiti straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Nu se mai folosesc plombe cu amalgam, acum se folosește un ciment ce imită perfect culoarea dinților, atât de bine chiar, încât nici nu îți dai seama că s-a întâmplat ceva acolo.
Cât despre detartraj, se poate face fără probleme, dar cariile nu intră la categoria detartraj, ci se tratează separat.

3 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Cu detartrajul se indeparteaza tartrul de pe dinti.
Ce stii tu argintiu sunt lucrari sau dinti pusi in locul alora scosi, acum ai asa doar daca vrei tu, exista dinti din ceramica care arata ca cei reali.
Pentru plomba se foloseste un material identic cu cel al dintilor tai

| ThePoet a răspuns:

Plombele sunt exact ca dintii normali, adica de culoare alba. Eu am 3 plombe. Cariile nu se pot scoate cu detartrajul, iar daca sunt grave poti ajunge sa nu mai ai sansa nici macar la plomba, ci pur si simplu sa ti-o scoata de tot, ai mare grija.

| faramatania a răspuns:

Detartrajul este procedeul de înlăturare a tartrului dentar, şi nu are legătură cu cariile.Acestea doar se tratează, şi apoi se plombează. Plombe de amalgam nu se mai pun(din motiv că nu sunt sănătoase), se pun plombe de acrilat, sau compozit(nu sunt tot atât de rezistente ca celelalte, dar sunt mai estetice).