| anonim_4396 a întrebat:

Daca am colesterolul 203... (hdl -107) si trigliceridele 43... este de rau caci nu inteleg nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este cam mare colesterolul, ceea ce inseamna ca se depune pe artere si faci ateroscleroza (boala secolului, cauzatoare de infarcte si accidente cerebrale).

Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite ce am gasit eu pe net:

Colesterol Total : Preferabil < 200 mg/dl sau 5. 18 mmol/l, borderline - risc moderat 200 - 239 mg/dl, risc crescut > 240 mg/dl sau > 6. 20 mmol/l
Factori de risc pentru boala coronariana : vârsta (barbati > 44, femei > 54), fumat, HTA, HDL < 35 mg/dl, diabet, antecedente familiale, Colest / HDL > 4. 5
Crescuta : Hipercolesterolemie, Diabet zaharat, hipotiroidism, IMA, trimestrul 3 al sarcinii, afectiuni biliare, colestaza, obstructie biliara, Sindrom Nefrotic, dieta bogata în colesterol, sedentarism, obezitate, Hipercolesterolemie familiala, Hiperlipoproteinemii, Medicamente (steroizi, contraceptive orale, fenotiazide, Fenitoina)
Scazut : malnutritie, hipertiroidism, boli hepatice, insuficienta hepatica, mielom multiplu, malabsorbtie, anemie hemolitica, Medicamente (Niacina, Alopurinol, Colchicina, INH, Mevacor, Pravachol, Cholestiramina, Zocor, Lescol, fibre)

Elianna
| Elianna a răspuns:

Am uitat trigliceridele:
Trigliceride,
Valori Normale : 30 -135 mg/dl sau 0. 34 - 1. 52 mmol/l
Crescute : Hiperlipoproteinemii primare (I-V), diabet zaharat, hipotiroidism, IMA, pancreatita acuta, alcoolism (acut sau cronic), Sindrom Nefrotic, boli hepatice, dieta bogata în lipide/glucide, guta, sarcina, Medicamente (sterorizi, estrogen, contraceptive orale, lipide administrate intravenos), glicogenoze.
Scazute : malnutritie, malabsorbtie, hipertiroidism, medicamente ce scad trigliceridemia