| anonim_4396 a întrebat:

Daca am pacemaker, ce electronice sau electrocasnice ar trebui sa evit?

Răspuns Câştigător
| sabina a răspuns:

"Riscul electronic trebuie sa fie ocolit prin evitarea apropierii de orice sursa de curent electromagnetic puternic (imagerie prin rezonanta magnetica, dispozitivele de control din aeroporturi etc.) care ar putea crea interferente. "

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pacemaker este un dispozitiv electronic miniatur care, prin impulsuri electrice de curenti mici, regularizeaza ritmul functionarii inimii.
Deoarece "lucreaza" cu curenti mici si este bazat pe tehnologie electronica, dispozitivul este destul de sensibil la impulsuri electrice, magnetice si anumite frecvente de emisii electromagnetice.
Perturbari in functionare pot fi cauzate de:
- descarcari electrice puternice: "trasnete", electrostatice (haine incarcate electric de la frecare)
- campuri magnetice (magnetii difuzoarelor, televizoare vechi cu tub cinescop etc), telefoane mobile apropiate
- campuri electromagnetice puternice: retele electrice, electromagneti puternici etc
- radiatii (inclusiv cele rontgen)
In general trebuiesc evitate orice campuri puternice electrice, magnetice, electromagnetice si radiatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Plitele cu inductie de exemplu