| Mihaela2022 a întrebat:

Dacă am făcut avort la doar 19 ani, nu mai pot sa rămân însărcinată niciodată?
Adica voi avea probleme pe viitor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, uneori un avort facut timpuriu, poate lasa femeia sterila. sau ii poate sensibiliza corpul, pierzand sarcinile in evolutie. Cazurile sunt rare, dar ele exista.
Acum depinde doar de corpul tau, cum va reactiona el la urmatoarea sarcina si daca va fi capabil sa o duca pana la sfarsit.
De ramas gravida vei putea ramane, cu siguranta, numai ca nimeni nu-ti poate garanta ca vei putea sa ajungi cu sarcina la termen.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti credincioasa, boteaza un copilas, fara pretentie, (adica fara sa pretinzi bani sau alte bunuri de la parintii copilasiului), ca sa-ti fie iertat pacatul avortului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai medicul ce ti a spus?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sau poate a omorat niste celule care ar fi putu deveni o viata chinuita, nedorita de nimeni...

| Frank51 a răspuns:

Nu neaparat, am auzit femei care au zeci de avorturi la activ.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Depinde de la caz la caz, nu e ceva valabil pentru toate fetele. Cel mai bine ar fi sa discuti cu un doctor despre asta.

| Aasdfghj a răspuns:

Imi arati si mie unde fata a zis exact de ce a facut avort? Te bagi doar sa comentezi doar pentru ca esti frustrat/a pe viata? Nu ai drept sa judeci! Cine te crezi? E o tara libera si oricine vrea si nu are posibilitatea de a creste un copil, sa faca avort! Mergi in tarile comuniste cu gandirea asta limitata de 2 lei. Te-ai gandit vreo clipa ca poate a fost vorba de un abuz? Sau trebuie sa pastrezi copilul unui imbecil doar pentru ca unii au impresia ca e pacat sa omori o celula nevinovata?

| kb9 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Nu, daca a fost un abuz putea sa-l dea la orfelinat, macar traia! Nu e o celula, e o viata, un suflet si pana la urma, UN COPIL! Tu cum esti capabil acum sa vorbesti, sa gandesti, sa iubesti, sa simti si sa te bucuri de viata? EXACT! Pentru ca parintii tai te-au pastrat, nu au renuntat la tine si te-au iubit + daca era vorba de un abuz, fata 99. 99999% ramanea traumatizata si nu mai voia vreodata copii, asa sunt fetele/femeile de 16-21 de ani...

| Aasdfghj a răspuns (pentru kb9):

Asa sa faci tu! Nu e obligatoriu sa pastrezi un copil! Esti culmea! Daca o fata e abuzata inseamna ca trebuie sa treaca prun toata durerile nasterii si alte complicatii si cacaturi ca sa nasca un copil pe care nu il vrea si sa il duca la orfelinat? Tu ai idee cati copii sunt la orfelinat? Stii ca dupa 18 ani nu mai sunt tinuti acolo si trebuie sa se descurce in viata fara sa stie, unii dintre ei, sa faca nimic? Scuza-ma dar cu gandirea asta mi-ar fi rusine sa vorbesc! Eu zic sa lasam si bacteriile si virusurile sa traiasca, ca si ei au viata, nu doar copiii.

| ancaval a răspuns:

Am scris ceva și apoi am șters. Încerc să NU fiu sinceră, de data asta, și să-ți răspund doar la întrebare.

Referitor la sarcină, o să poți, sau nu, avea copii, în funcție de "medicul" care a făcut asta. + mai pici și la mâna destinului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu avem de unde sa știm. Dar sigur nu ai făcut ceva bun.

| Aasdfghj a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu a facut ceva bun? Cine esti tu sa-i spui ca nu a facut un lucru bun? Este fix problema ei de ce a facut avort si nu ai niciun drept sa judeci tu ce e bine si ce e rau!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Știi ce? Eu nu mă cobor la nivelul tău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu mai suport ce se intampla in tara asta! Analfabetism intentionat, copii ruinati, copii facuti pentru alocatie si ajutor social. Panaramele astea distrug tara in mod activ din cauza ca-s horneh si inapoiate mintal si n-au habar sa foloseasca un prezervativ de 2 lei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din care stiu, dacă faci avort mai poti face în viitor copii. Dar totuși de ce nu v-ați protejat dacă nu ați vrut copilul asta? El nu era vinovat cu nimic

| Nume6 a răspuns:

Nu știu cum e cu asta dar știu sigur ca dacă ţi-a fost scos tot aparatul reproducător afară nu mai poţi avea copii...Așa i s-a întâmplat unei cunoștinţe. Dar la tine nu știu cum e! Oricum eu zic mai bine te duci la un medic specialist care îţi va oferi investigaţiile necesare, aici nu e nimeni medic, iar această problemă necesită asistenţă specializată! Chiar vrei să asculţi păreri la niște anonimi pe aici și să plângi degeaba?