| Zalenko a întrebat:

Daca am facut baie acum 20 de min si ies afara pot sa racesc? Sunt 21 de grade la mine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce ai iesi afara dupa ce faci baie?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Raceala nu se face din motive de baie si de iesit afara. Raceala se face atunci cand contactezi un virus.

| dullcat a răspuns:

Poti raci sau nu, depinde de organismul tau.Totusi acum e oficial toamna, deci e diferenta intre 21 de grade vara si 21 de grade toamna.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu răcești.
Răceala o faci din momentul in care iei contact cu viruși, dacă ieși ud afara sau chiar te arunci in zăpadă, faci doar hipotermie, dar nu răcești.

| sammie a răspuns:

Nu, daca te imbraci corespunzator.

| suntserios a răspuns (pentru sammie):

Daca se imbraca corespunzator nu mai contacteaza virusi? Sau ce legatura are una cu alta?

| sammie a răspuns (pentru suntserios):

Daca se imbraca corespunzator vremii atunci nu o sa raceasca.

| suntserios a răspuns (pentru sammie):

De ce?

| sammie a răspuns (pentru suntserios):

Întrebare irelevantă. Normal că dacă te îmbraci cu pantaloni scurți și tricou la 15 grade după ce ai făcut duș o să ți se facă frig și o să răcești.

| suntserios a răspuns (pentru sammie):

De ce o sa racesti daca porti pantaloni scurti la 15 grade?
Explica procesul, asa pe scurt.

| sammie a răspuns (pentru suntserios):

E vorba de cat de frig ti se face.

| suntserios a răspuns (pentru sammie):

Și totuși, ce legătură are cat de frig ți se face cu contactarea unui virus care generează răceală?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar te rog. Întărește imunitatea

| LaviniuA a răspuns:

Daca esti tuns scurt cred ca iti cresc sansele.
Altfel daca te imbraci cu haine de toamna cred ca o sa fie ok.
Vezi sa te usuci in urechi inainte happy

| bookofknowledge a răspuns:

Frigul nu da raceala, dar da vasoconstrictie, ceea ce poate poate scadea imunitatea pentru foarte putin timp(acel moment e un moemnt in care organismul e putin mai sensibil, si de aceea poate s-a dat vina pe ea, dar nu ti face griji, abia creste sansa de a te imbolnavii pe moment(nu merita sa nu iesi de frica)), deoarece celulele albe au nevoie de spatiu sa se plimbe,(deoarece apare vasodilataie, care e opusul vasoconstrictiei) alt mod de a spune, ai avut ceva umflat si inflamat? daca da ai pus gheata, a redus durerea? a redus inflamatia, daca da atunci trebuie sa intelegi ca orice afecteza inflamatia afecteaza si sistemul imunitar, antiinflamatoarele afecteaza raspunsul imun(si aerul rece face acelasi lucru), inflamatia e modul in care organismul se lupta si se vindeca Dar cum e sauna, expunerea de la frig la cald foarte rapid, poate da un soc vaselor, ceea ce scade rigiditatea vasulara, un lucru extrem de important pentru imunitate, asa functioneaza si baia rece, e prea rapida trecerea, si vasele trebuie sa treaca repede in vasoconstrictie sau dilatatie, ceea ce nu le lasa sa devina rigide, motivul pentru care asta ajuta, si la sanatatea cardiovasculara.
Pana si cei cu operatii de amigdalita au voie sa manance inghetata.
Deci nu ti fa griji, nu te speria ca racesti, ca sa racesti ai nevoie de cineva care sa transmita virusul(nu e necesar sa aiba imptome, si sa fie racit, ci doar sa l poarte, oricum iarna circula des virusul gripal, si din cauza asta.
Oricum desi nu te face sa racesti, exista ceva ce poate face aerul rece, si nu pentru ca e rece, ci pentru ca in mare e cam uscat, si atunci poate irita sistemul respirator, si desi nu devii racit ca bolnav, tot poate da o tuse(din cauza iritatiei), sa curga nasul ca compensatie, etc. Aerul rece e problematic doar pentru ca e uscat, si asta afecteaza multe persoane, inclusiv asmatici. Si din cauza ca e data de o iritatie, nu se poate transmite, deci nu orice persoana care stranute si curge nasul e focar.(ar putea fi si asta o cauza pentru care oamenii cred ca racim de la frig), plamanul are nevoie de aer umed, si de asta avem nari(umezesc si, respiratul de aer uscat, cald sau rece, cam afecteaza plamanii), oricum deoarece aerul rece cam e uscat(nu tot timpul, uneori e bine sa ne ferim de el).