| anonim_4396 a întrebat:

Daca am fumat 15 tigari nestiind cum sa le fumez si le-am tras in gat gen pufaiala, fac cancer?, le-am fumat pe toate intr-o saptamana gen 3 intr-o zi, 2 in alta si tot asa. am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonim20143 a răspuns:

Stai liniștit că nu faci cancer doar de la 15 țigări. Cancerul apărut în urma fumatului are la bază un istoric îndelungat de fumat + antecedente familiale.
De la 15 țigări nu pățești nimic grav. Dacă le-ai fumat așa în prostie cel mai bine ar fi să nu te mai apropi de ele pentru că așa începe tot ....azi o țigară, mâine 2, poimâine 3 și tot așa (îți spun din experiență).
Baftă!

| lexusen3 a răspuns (pentru Anonim20143):

Chestia e urmatoarea, dupa ce m-am lasat de fumat acum 1 luna, de atunci am o mica raguseala in gat, am niste bube in faringe de culoare galbena, amigdalele cu niste firisoare albe pe ele si de asemenea cu niste bube galbene si firisoare de sange pe ele. nu sunt umflate, simt ca ma ustura gatul, in partea dreapta a gatului am cel mai probabil un ganglion umflat, si doare cand il ating si nu cred ca e mobil, am fost la medicul de familie acesta mi-a spus ca am amigdalita cu puroi in gat, mi-a dat tratament iar dupa 2 saptamani nu a dat niciun rezultat. acum ma gandesc si ca o fi sezonul asta si na. amigdalele pot sta asa peste 2 luni din cate am auzit. dar totusi sunt speriat si le-am spus si parintilor, ei spun intr-una ca nu am nimic si ca nu se poate intampla nimic de la nr astea de tigari, totusi as vrea sa ma duc la un medic ORL dar pur si simplu nu ma lasa intr-un fel, de parinti vorbesc. Si d-aia am intrebat cat mai multe persoane ca sa aflu si opinia celorlalti, majoritatea au spus ca nu se intampla nimic cum ai zis si tu, altii au zis ca e un risc foarte mare sa de cancer in gat daca tragi in gat si nu in piept altii cum ca faci cancer si dintr-o tigara, eu tot ma gandesc retrospectiv la chestia asta, si d-aia am venit aici.

1 răspuns: