| anonim_4396 a întrebat:

Daca am fumat 15 tigari nestiind cum si le-am tras in gat nu in piept, fac cancer? am aproape 16 ani. si e prima data cand fumez plus ca n-am mai fumat de 1 luna si 2 saptamani si de atunci tot am o raguseala usoara in gat. va rog sa-mi spuneti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea voiam sa-ti spun, dar daca ne rogi... Fie.
Nu faci cancer de la atat. Nici macar fumatorii cu zeci de ani vechime nu prea fac cancer.
Cancerul se face mai mult de la combinatia alcool+tutun, pe perioada indelungata. Ajungi cu gaura in gat, fara corzi vocale. Asta daca ai noroc.
De la fumat asa aiurea, o sa ai usturime in gat mai tot timpul, voce de travestit, tuse tabagica, paradontoza (dinti galbeni care cad), iti put mainile si hainele, n-o sa te pupe decat nasoalele.
Incearca narghileaua, daca iti place gustul, si vrei sa faci pe-a interesantul. Dupa 18 ani te invat si ce sa pui sub carbuni whistling

| Sn4k3 a răspuns:

Cancer de la 15 tigari?

| Elena9328 a răspuns:

Cancer,vei face. Daca nu acum, în ntimp, cu siguranță. Cunosc persoane. Cel mai bine e să te lași de ele.

| Djsjuajsjsj a răspuns:

Nu, nu faci cancer doar de la atat.Dar nu te poti numi fumator atat timp cat nu tragi fumul in plamani.Si, ca un sfat, mai bine nici nu te apuci. Dupa e greu sa te lasi.Nu doar sanatatea, dar ai sa simti si la buzunar.
Orice viciu trebuie intretinut, iar cu timpul poate deveni o povara din cauza obisnuintei excesive la nivel psihic (bine, asta dupa ani de zile).

| Simonasimona1992 a răspuns:

Nu faci cancer de la atat. Dar e clar ca ti-au fost afectate traheea si corzile vocale putin.
Sfat: lasa tigarile! Nu pari mai interesant daca tragi din elehappy
Bafta!

| INSANITY2 a răspuns:

Nu dar iti agraveaza plamani si poti deveni obsedat de tigari