| Ezic a întrebat:

Daca am imceput sa mananc usturoi dimineata pe stomacul gol cam cat ar trebui sa mananc in fiecare dimineata asa pentru a scapa de oxiori

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Usturoiul ca să ajungă la oxiuri și să îi omoare, degeaba îl inghiți întreg. oricum el nu ajunge în intestinul gros unde sunt oxiurii, ce intră în stomac este dizolvat întâi în acidul gastric. Astfel, nu usturoi întreg, ci usturoi pisat, mujdei.
Dacă mănânci mujdei dimineața, riști să miroși toată ziua când ești printre oameni.
Așa că mai bine seara. Nu prea mult, căci pe urmă îți perturbă somnul. Cu mâncare, dacă îți place, până te doare gura.

| Ezic explică (pentru sadrian46):

Am mancat deja dimineata ca astazi stau acasa dar are vreun efect usturoiul sau mananc degeaba

| sadrian46 a răspuns (pentru Ezic):

Are efect, dar trebuie să continui. Unii din el sunt vii, pe aceștia îi distruge ce mănânci azi și mâine, dar mai sunt ouă de oxiuri. Acestea sunt mai bine protejați de coaja oului. Din ele ies alți oxiuri care fac și ei ouă. Așa că trebuie să tot mănânci până se epuizează toate ouăle și tata și mama lor. Iar ci igiena scaunului iar este o problemă. Scaunul tău acum este plin de ouă de oxiuri. Să speli bine zona, să fierbi lenjeria intimă la spălare, să te speli bine pe mâini după, să cureți bine și să dezinfectezi WC-ul. Că dacă un ou mic, și o iei de la capăt.

| anonimg a răspuns:

Câte un cățel de usturoi dar întreg, nemestecat; eventual tăiat în două daca este prea mare ca să nu te îneci.

| Ezic explică (pentru anonimg):

Pot sa il tai in 3 ca tot e prea mare

| anonimg a răspuns (pentru Ezic):

Il tai in cat este nevoie. Daca ustura prea tare sa iei putina miere si va trece usturimea.

| StrongHeart a răspuns:

Hei,raspunsul meu s-ar putea sa fie pe langa, dar totusi am sa il scriu.
Mie intotdeauna mi-a placut usturoiul.Mancam foarte mult intr-un timp.
Eu iti recomand sa il combini,de exemplu daca mananci carne poti sa faci sos de usturoi(mujdei) din usturoi, sare, ulei, mustar-poti sa adaugi si smantana dupa preferinta.
Sau, daca nu mananci carne poti sa faci bruschete cu rosii si usturoi.Nu stiu cat de eficient este sa il mananci pe stomacul gol.Mi se pare mai usor sa il combini cu ce mananci.Succes!