| AvalohAlyn a întrebat:

Daca am o coronita la masea din metal pot face computer tomograf? Stiu ca la RMN nu poti face dar la computer tomograf poti? Si daca nu,de ce nu se poate, ce se poate intampla daca faci? Mi-a dat doctorul tomograf pentru dureri de cap persistente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ambele aparate functioneaza pe baza de campuri electromagnetice, cu diferite frecvente.
Daca ai ORICE obiect metalic introdus in acel camp, se va intampla exact acelasi lucru ca si la cuptorul de microunde: materialul metalic scurtcircuiteaza campul electromagnetic, absoarba multa energie si se incalzeste puternic intr-un timp foarte scurt, dar si aparatul se poate strica.

Daca ai o coroana sau alta proteza metalica, in aceste aparate se incalzeste foarte puternic, provocand arsuri grave si dureri pe masura.

| Florentina9210 a răspuns:

Daca ai din metal, automat nu poti face RMN, deoarece foloseste unde magnetice si se poate extrage usor metalul din corp. Daca era din titan, era altceva. CT poti face, dar foloseste raze x, care sunt daunatoare organismului.

| ALGator a răspuns:

Nu ai putut sa-l intrebi tocmai pe doctor lucrul asta?