| anonim_4396 a întrebat:

Daca am o masea de jos "aplecata" mult spre interior si un dinte tot de jos, din fata, putin stramb si iesit in afara celorlalti dinti (da impresia ca nu are loc intre ceilalti doi dinti de langa), este caz de aparat dentar?
As vrea de asemenea ca toti dintii sa fie la acelasi nivel, nu unul mai sus altul mai jos etc
Sus nu prea am probleme, cu toate ca si acolo am o masea bagata mai mult in interior, singura chestie ar fi ca maxilarul nu este in forma perfecta de semicerc ci mai mult alungit, deci nu cred ca ar fi nevoie si sus. Pareri?
(Si daca stie cineva cat m ar ajunge cu tot cu aparat si consultatii etc)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Se cheama ORTODENTIST
ORTO DENT
SI SE OCUPA EXACT SI NUMAI CU CAZURI CA SI ACESTA
cu indreptarea dintilor
te rezolva iti pune niste sarmulite care trag de maseaua respectiva si se aranjeaza in decurs de 4 ani

| haileewatson a răspuns:

Mergi la ortodont! Nu stie nimeni de aici cat o sa te coste! Exista mai multe tipuri de aparat dentar. Trebuie sa porti si sus si jos. Doar asa se indreapta muscatura si dintii.