| Claudiudfd a întrebat:

Dacă am un dinte ce trebuie scos (penultima măsea de stânga sus ) și nu am 18 ani, iar medicul mi-a spus că nu poate face nimic sa nu migreze dinții?
Chiar este adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Nu sunt stomatolog
sunt doar unul care s-a dus des la dentist
asa ca, habar n-am
insa, daca ti se spune ca pana sa implinesti optispe nu poti sa faci nimic... eu o iau drept buna tongue

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi daca asa ti a zis medicul care se pricepe si stie, noi de unde ai vrea sa stim mai bine ca doctorul, sau vrei sa te mintim? Sa i ti spune m nu, stai linistit ca nu migrează niciun dinte, asta ai vrea sa auzi, ar fi bine, daca nu il crezi pe acel medic, mergi la altul, si daca si ăla la fel va zice ca si ăsta, este clar, ca ai o problemă cu dantura.

| Claudiudfd explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am auzit că ortodonții sau cum se numesc scot in unele cazuri și 3 dinți de la o persoana că dinții lui sa fie aliniați și eu am dinții de sus foarte îngrămădiți

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este adevarat.
Eu am avut 1 dinte scos pe la 22-23 de ani si tot mi-au migrat dintii din laterale. In cativa ani cand am vrut sa-mi fac implant, nu mai era locul complet liber, ci jumate din el, deoarece dintii din lateral se miscasera, astupand aproape jumatate din loc.

| Andreeush a răspuns:

Da, știe medicul ce zice.
Va trebui să mai aștepți.

| Bizon95 a răspuns:

Da, din pacate
pana termini de crescut nu se pot pune nici implanturi nici punti, pentru ca in timp ori vor cade, ori, mai rau, distrug dintii adiacenti

| Claudiudfd explică (pentru Bizon95):

Am dinții de sus foarte îngrămădiți și a început să mi iasă ultimul dinte deja de 4-5 luni, dar nu are loc pe unde să iasă.
Știu că la unele persoane se scot 2-3 dinți daca nu au loc dinții sa fie aliniați cu aparat.Se poate face procedura aceasta la minori (să-mi scoată dintele problema, sa mi scoată unul din cealaltă parte și să mi pună aparat dentar)?

| Bizon95 a răspuns (pentru Claudiudfd):

Nu sunt stomatolog
sunt doar unul care s-a dus des la dentist
asa ca, habar n-am
insa, daca ti se spune ca pana sa implinesti optispe nu poti sa faci nimic... eu o iau drept buna tongue