| VladuCristianCo a întrebat:

Medicul mi-a recomandat prednisona. 40 g primele 4 zile dupa scad cate 5 grame pe zi. Ar trebui sa ma sperie reacții adverse o sa imi dea somnolenta? Doctora mi-a spus ca nu am voie sa mananc sare deloc nici mancqruri bogate in sare foarte putina spre 0.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai o alergie puternica sa inteleg?
daca ti-a zis fara sare atunci FARA SARE deloc, nu te joci cu hormoniiwinking
Nu cred ca putem de reactii adeverse decat la doze mari sau tratament pe termen lung, orice pastila pe termen lung este periculoasa, iti dau un exemplu Paracetamolul pe termen lung distruge ficatul.
Daca imi aduc aminte bine un corticosteroid dar injectabil i-a imbolnavit inima unei persoane cunoscute, deci nu e de joaca cu cortizonul, dar el te poate si salva!
Predinson de asta si eu am luat acum ani de zile si nu mi-a facut rau, dar la fel fara sare nici macar 1 gram ca e nasolie treaba!

| Donsavas a răspuns:

La început e posibil sa-ti dea reacții nedorite, după care gata.