| ValutzZza a întrebat:

De curand am fost la medic si mi-a spus sa stau la regim! Mi-a explicat ce trebuie sa mananc dar nu prea am inteles! Imi puteti spune si mie ce pot manca cand sunt la regim! Doctorul a spus ca n-am voie sare condimente etc... Dau fundita:*

Răspuns Câştigător
| Adryano_Don_1986 a răspuns:

Pai da, nu ai voie condimente, prajeli, fripturi, grasimi, trebuie sa mananci doar fiert[ carne] si mancaruri care contin multe legume, asta e sigur.

4 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Regim pentru ce anume? Stii numele bolii, cauti pe google "alimente interzise pentru boala x, sau permise, etc."

| ctlaida a răspuns:

Pai de care regim?
-regim de slabit;
-regim ca suferi de ceva gen:*diabet, tensiune, decaderi de calciu sau mai stiu eu ce?

Daca este vorba de regim de slabit trebuie sa vorbesti din-nou cu medicul ca sunt zile in care ai voie sa mananci care altele in care nu ai voie si tot asa se va repeta cu fiecare aliment, depinde de ce regim este vorba!

| mathew2002 a răspuns:

Daca ai avut probleme(durerei de stomac, aciditate, varsaturi) atunci regimul inseamna sa ai grija de stomacul tau pentru o perioada, peentru ca este sensibil. Asta inseamna ca va trebui sa nu mananci sub nicio forma prajeli sau sa bei sucuri cu acid.
Poti manca salate, legume, oua si carne fierte si branza de vaci.Si daca mananci paine prajita, covrigi simpli iti ajuti stomacul sa isi revina mai repede, pentru ca sunt uscati si iti absorb aciditatea din stomac. Good luck

| Estera1 a răspuns:

Poti manca fructe, legume si chestii sanatoase daca esti la regim!
Daca vrei sa slabesti incearca sa NU mai manaci sare(seara), dulciuri, fast food, cipsuri etc!