| Anonim5084689 a întrebat:

Daca as face psihoterapie as putea scapa de anxietatea sociala?
Si poate sa imi spună si mie cineva cum se desfășoară o ședință de psihoterapie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Mai ai si alte forme de frica decat cea sociala?
Eu zic ca nu psihologul ci psihiatrul rezolva dereglarile ce tin de substantele din creier, ganditi-va mai bine, cum pot niste vorbe sa te vindece?
Un diagnostic si un tratament bine pus te repune pe picioare in 2 saptamani si te poate face sa scapi de ceea ce acum iti este greu in 6 luni sa zicem (mai mult sau mai putin), iei o pastila pe zi si uiti de griji, sa vezi dupa aia ce pofta de viata o sa ai si ce vei zburda de fericire prin parcuri, deci apeleaza la un specialist psihiatru NU PSIHOLOG!
Pentru mine psiholog = sarlatan, care iti ia banii si te minte frumos!
Daca ai orice alta problema de sanatate iei un medicament pentru vindecare sau pentru tratare, deci nu iei vorbe, asa si in cazul creierului, creierul are nevoie de pozitivism si vorbe si evenimente bune (si nu traume) dar la fel de bine are nevoie de niste substante fara de care el nu este in parametri optimi, cand acele substante precum serotonina nu sunt in parametri (dar nu e singura) atunci apar dezechilibre de aceste emotionale care ne trasforma in altcineva, incepe teama, unii simt nevoia de suicid etc si totul e la indemana si simplu sa iei frate o pastila si vor trece starile acestea rele.Nimeni dar nimeni nu stie cum e cu creierul desi toti isi dau cu parerea in schimb nimeni nu stie de ce apar anumite probleme (afectiuni)ale sale caci nu toate au un motiv (o trauma, un abuz, o lovitura puternica emotionala etc)

| Anonim5084689 explică (pentru Simpatic):

Mai am fobie de propria reflexie, fobie de a vorbi in public..si mai am un fel de fobie destul de ciudata cum ar fi sa completez acte sau sa fac cereri si chestii din astea..frica de a da examene chiar si din alea foarte usoare.

| Simpatic a răspuns (pentru Anonim5084689):

Propune-ti sa te schimbi inarmeaza-te cu rabdare si mergi la psihiatru si problemele tale o sa vezi ca treptat se vor rezolva.
Nu te voi minti s-ar putea sa ai nevoie de putina lupta cum si altii am avut nevoie, sa schimbi tratamente sa stai pe la usi sa iei anumite medicamente care la inceput iti vor face un pic de rau, dar cand vei vedea rezultatele finale vei spune " sunt fericit/a, a meritat!" trebuie sa crezi in tine si sa uiti de cliseul acela "psihiatrul este pentru nebuni eu nu sunt nebun/a!"

| Anonim5084689 explică (pentru Simpatic):

Si la psihiatru m-am gândit mai demult sa merg dar tot din cauza anxietății nu am mers..mereu am emoții cand trebuie sa merg pe la uși
Plus ca mai am si fobie de a-mi face poze sau sa m-i se faca poze.am uitat sa mentionez.si mereu ies foarte ciudat in poze ca te bufnește râsul dacă vezi

| Simpatic a răspuns (pentru Anonim5084689):

Iti inteleg starile face parte din tulburarea anxioasa.
Te ajuta mult medicamentatia o sa vezi!
Sunt militant impotriva depresiei si oricand ai prb imi poti scrie in privat.
Pt inceput ia cu tine o ruda din familie pe cineva sa mearga cu tine daca te duci singur o sa ai probabil un alt atac de panica.
Daca nu ai cu cine sa mergi calca-ti pe suflet si mergi stiind ca asta e singura ta sansa spre vindecare. Crede-ma e mult mai bine sa iei un tratament decat sa te sinucizi caci aceste frici decurg dintr-o stare depresiva veche si ele iti vor lua mintile bombardandu-te zilnic cu fel si fel de idei negative pe care la un moment dat nu le vei mai suporta.
Ia viata in piept 200 de lei la tine pentru consult si reteta si zi-ti de maine ma voi schimba, trebuie sa fac ceva in acest sens...stiu ca nu e usor acest drum dar unii ne intoarcem obositi chiar si dupa drumul durerilor.

| Anonim5084689 explică (pentru Simpatic):

De pe la 14 ani am gânduri de suicid..am sa incerc sa merg la psihiatru

| Simpatic a răspuns (pentru Anonim5084689):

Mergi pentru ca nu ai nimic de pierdut doar de castigat

12 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Dar ce aveți toți ce ați băut unul după altul!? văd că e la modă acum cu anxietatea sociala.
Treci mă la muncă faă bani du-te cu ei si distreaza-te vara la Odesa la Ukaieninence
ia-ti o ukrainianca acasa sau o moldoveanca
sa vezi tu ce nu iti mai trebuie psihoterapie!

tu crezi ca vreun psiholog vrea sa te faci tu bine pana cand nu iti vinzi casa si un rinichi!? De ce ar vrea sa isi piarda clientii 1?
tu știi cât de greu face rost un psiholog de un client dinsta care sa se creada bolnav pe termen lung si care sa bage banii la el ca la pacanele!?
Psihologii sunt ca si economiștii este țara plină
Am vrut eu sa dau la cea de a treia facutate sa fac psihologie caredeam că o să mă învețe să hipnotizez clienții să le bag pe gât cetrale telefonice si centrale de incendiu si alte lucruri care le aveam eu de vanzare,
PANA LA URMA LOCUIESC IN CASA CU LOGOTNICA MEA CARE ESTE PSIHOLOG cu acte in regula
era psiholog la 20 case de copii si 20 de azile de batrani
si locuiesc cu ea din 2010
asa ca iti spun ca nici un psiholog nu ar vrea sa isi piarda vaca de muls sursa de venit
pentru ca psihologi sunt ca si contabilii sau ca si economistii
este lumea plina de economisti care fac pe taximetristii
sau care schimba fermoare in fata la bucur-obor la intrarea in pasaj-ul care duce la acr
sa il intrebi pe baiatul ala mai barbierit ce facutate a facut
si o sa iti spuna ca este economist si schimba fermoare pe 5 lei.

asa ca nu te mai increde tu in psihologi mai bine mergi la un preot la un pastor si basti la moldovence sa iti faci viata frumoasa!

| Anonim5084689 explică (pentru zilog):

Niciodată nu m-am crezut in psihologi.dar multi mi-au zis ca dacă vreau sa scap de anxietate pe care o am de mic sa merg la unu. poate nu stii dar anxietate e mai nașpa de cat crezi..iti dai seama ca nici macar nu ies din casa din cauza ei, decat pana la magazin sau unde am treabă..nici macar nu am avut o prietena pana la varsta asta si am 24 de ani..am renunțat si la școală si lista poate continua

| zilog a răspuns (pentru Anonim5084689):

Continua scoala ia job nu mai trai pe banii bunicilor
si mergi cu ei si ia-ti o moldovenca apoi o sa te bage in depresie dupa clipe de placere vinde si durerea apoi te scoli frumusel de acolo ti-ai luat prima doza de vaccin de durere de o sa simti ca iti curge otrava prin vene
mergi la munca faci alti bani iti ei alta ukraienianca si mai dulce de cat mildoveanca ii faci acte pleaca pentru ca ai fost fraier si ai luat-o de la mama ei
acum plangi mai putin
iti iei alta ucraienianca te imbarliga sa vinzi apartamentul parintilor
il vinzi iit cheltuieste banii pleeaca pentru ca tu ai stricat-o e vina ta ca tu ai invatat-o sa cheltuiesca minim 100 euro pe zi
apoi it iei alta moldoveanca cu care faci casa si copii si acum te-ai invatat minte
te-ai maturizat si nu te amai doare nci daca ti-ar lasa copii de gat si ar pleca.

intre timp pune mana si fac ceva sport ca sa nu mai arati asa ca o leguma bleaga
si da suncile jos fac muschi mergi la solar
acolo unde faci tu sport poate gasesti si o gagicuta
isi din casa
mergi la scoala
acolo la scoala sunt femei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu e o forma grava da se poate scapa cu psihoterapie.

| Dana2103 a răspuns:

Cognitivcomportamentalasi ssri sau buspirona ajuta ori midora

| Anastasia12390 a răspuns:

Da te ajuta foarte mult psihoterapia si poti scapa de axietatea sociala.De fapt este foarte simplu stiu ca ti se pare greu tot ce trebuie sa faci este sa iesi din zona ta de confort si sa actionezi dar cel mai bine este sa te invete un specialist in axietate.Multa sanatate iti doresc.