| MCRgurl a întrebat:

Daca ascult prea tare muzica la casti e vreun pericol in afara de spargerea timpanelor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sburatorul a răspuns:

Nu ti se sparg timpanele, doar ca nu o sa mai auzi la fel de bine ca inainte.

| MCRgurl explică (pentru Sburatorul):

Bine ca mi-ai spus ca tocmai vroiam sa dau la maxim

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Da! Trauma sonora este forma de hipoacuzie specifica adultilor - scaderea pragului de
auz datorita expunerii repetate la zgomot. Cei mai expusi sunt cei care lucreaza in medii zgomotoase. Gradul de afectare a auzului in urma factorilor nocivi depinde de susceptibilitatea fiecaruia. Barbatii sunt mai sensibili decat femeile, persoanele cu ochii de culoare deschisa au o sensibilitate mai mare, la fel si negrii. La inceput se observa o scadere temporara a pragului de auz, care va disparea dupa un repaos auditiv de 16 ore. Dar, daca "tratamentul fonic" este in continuare agresiv, scaderea de auz devine permanenta si ireversibila. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/hipoacuzia

| IMC90 a răspuns:

Depinde si ce muzica asculti. Spre exemplu, daca asculti manele sunt sanse bune sa-ti traumatizeze psihicul si sa te prostestihee hee

| yovalentino a răspuns:

Nu

| caraciuc a răspuns:

La un momentdat cand vei fii mai in varsta vei risca sa ramai fara auzsad

| iLadyGaga a răspuns:

Nu este nici un pericol grav este doar ceva pe scurta durata.