| vololo a întrebat:

DACA ATI FI INSARCINATA CU GEMENI SI UNUL AR AVEA PROBLEME ATI MERGE PINA LA CAPAT CU SARCINA SAU VATI OPRI?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
auran
| auran a răspuns:

Depinde de stadiul sarcinii in primul rand: ar mai conta daca mai ai copii... eu personal daca as mai avea copii desi mi-ar fi foarte greu, m-as oprii deoarece dupa nastere nu as stii ce probleme ar putea aparea pe parcurs si la celalalt fat. Este o decizie grea, fa ceea ce simti, simtul mamei nu se inseala niciodata - eu asa cred.
Gandeste-te bine inainte sa faci pasul.
Bafta multa si sarcina usoara.

11 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Da, nu poti sa nu te gandesti si la celalalt copil care e sanatos.

carla
| carla a răspuns:

Este o decizie dificila, as sta mult sa ma gandesc. N-as vrea sa ma aflu in pielea celei care are asemenea probleme sad

| LoryM22 a răspuns:

Eu una da, pentru ca nu se stie niciodata, eu eram sa mor la nastere mama nu a vrut sa ma dea afara si uite acum sunt mare si ii multumesc ca nu mi-a dat voie sa mor.happy

| miky_5469 a răspuns:

Depinde foarte mult de ce are micultul si ce fel de problema ar fi! e o decizie care iti apartine si numai instinctul matern poate hotar! dar gandeste bine si profund viata celui sanatos cine iti da dreptul sa o iei? e dificil dar trebuie sa risti, pentru ca stiinta avanseaza si poate totul se rezolva cu bine! iti doresc tot binele din lume si sa iasa totul asa cum iti doresti!

| Alexandrinaa a răspuns:

E o situatie destul de controversata. Depinde! Daca ar fi in stare de embrion, n-ar fi corect din partea mea, luandu-i dreptul la viata copilului sanatos, dar as face avort, decat sa stiu ca se va naste cu probleme unul dintre ei. Insa daca ar fi in stare de fat si deja avortul ar fi cu problema si as putea sa nu mai raman gravida sau chiar sa mor odata cu ei, mi-as asuma riscul si i-as naste pe amandoi. Singura problema aici este ca gemenii in general depind mult unul de celalalt, dar nu este o regula. Aici depinde de decizia fiecaruia... eu insa asta as face.

| miry a răspuns:

Mas consulta cu doctorul care imi tine evidenta sarcinii dar nu as renunta la sarcina as merge mai departe pentru cel sanatos

| selef a răspuns:

Intreaba-l pe Dr. House.

| Elena0210 a răspuns:

Pentru nimic in lume nu asi avorta! Sunt total impotriva avortului!

| ICanLoveYou a răspuns:

Eu zic sa mergi/mearga mai departe pentru ca s-ar putea sa fie la nastere un bebelus complet sanatos asa cum spune proverbul daca nu risti nu castigi

| Klara a răspuns:

Nu stiu...;-) cum spunea si Alexandrina (care ma uimeste prin raspunsurile foarte bine gandite ), daca ar fi in stadiul de fetus nu l-as omora...pentru ca ar fi un gest de maxima cruzime...mai ales daca ar fi prin a 4-a sau a 5-a luna, deci i-as naste si asa. Daca totusi ar fi in stadiu embrional (sau pana in 2 luni) poate as avorta... raised eyebrows depinde cand se depisteaza bolile astea de care sufera fetusii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ar afecta celalalt bebelus da si daca as avea o sarcina normala