| PanteraNeagra1999 a întrebat:

Daca avem probleme cu vederea,putem purta lentile de contact?
si daca da, unde se gasesc aceste lentile si cam cat costa?
fara sa purtam ochelarii de vedere :3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Si eu am incercat sa imi pun lentile de contact pentru vedere, dar inainte trebuie sa ceri sfatul medicului oftalmolog.
Doctora la care merg eu sa-mi fac controlul mi-a spus ca pentru cei sub 18 ani nu e recomandat sa poarte lentile de contact pentru vedere. Ochiul e mai sensibil si pot aparea iritatii si tot felul de minuni de genul.
Lentilele de vedere sunt mai diferite de cele normale, cele de vedere au si dioptrii asa ca sunt mai groase...
Ideea e ca ar trebui sa vorbesti cu un oftalmolog, sa vezi ce-ti spune inainte sa cumperi...
Daca vrei sa cumperi, poti incerca in magazine de unde se cumpara si ochelarii de vedere, sau sa faci comanda pe net.
Sunt mai multe tipuri de lentile. Variaza in functie de cate ore le poti purta si cate luni sunt valabile. Dupa un timp acestea trebuie inlocuite unele dupa 6 luni, altele dupa 1 an, depinde de calitate. La fel e si cu timpul in care le poti purta, poti sta cu ele la ochi 6-8 ore. Inca vei avea nevoie si de ochelari.
Iar despre pret, aceeasi problema, in principiu costa cam 100-250 ron...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai probleme cu vederea, TREBUIE să consulţi un medic oftalmolog!

După ce stabileşte care este "problema" şi ce lentile/dioptri ai nevoie, poţi cumpăra lentile de contact cu dioptrii - vezi detalii la linkul :
http://www.oftalens.ro/lentile-contact/

Preţul diferă în funcţie de tip, magazin, etc.

Toate cele bune.

| anonim13333 a răspuns:

Da, putem purta lentile de contact, numai ca trebuie sa le dai in fiecare seara jos si dimineata sa le pui iarasi.
Aceste lentile se gasesc unde se gasesc si ochelari de vedere.
La pret, nu nu stiu exact numai ca am auzit ca costa mai putin decat ochelarii.

| romeo007 a răspuns:

Cel mai sanatos pentru ochi sunt ochelarii, cu lentilele trebuie avut mare grija... un amic a urtat lentile si se plangea seara ca il dor ochii si spunea ca ii simtea foarte uscati ochii si a trecut la ochelari si zice ca e mult mai ok... daca locuiesti in oras, e simplu mergi la optica si iti acolo primesti multe detalii dar tine cont ca multi vor sa isi vanda marfa si mint ca produsul x e mai bun ca y si etc

| MitsuOfficial a răspuns:

Mergi la magazinele de optica, lentilele sunt cam 300-400 lei.