| Laurretta a întrebat:

Dacă beau multe lichide pot scăpa de insuficiența renală? Mi-am făcut analize de sânge și mi-a ieșit că am insuficiență renală și medicul de familie mi-a spus să consum cât mai multe lichide.Acesta ar ajuta cu ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca ai insuficienta renala (care este o boala grava care necesita dializa) ci ceva mai putin grav, care eventual poate duce la insuficienta renala. Daca ai insuficienta renala, trebuie sa bei exact cat urinezi, altfel ai sa faci edeme si ascita. Adica masori cat urinezi in 24 de ore (colectezi urina) si bei o cantitate echivalenta de apa.
Daca ai alta afectiune (pietre, nisip, pielonefrita, malformatie) bautul de lichide te ajuta sa-ti menstii rinichii functionali

3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Insuficienta renala acuta adesea nu cauzeaza simptome pe care pacientul sa le poata observa. Daca pacientul se afla in spital, investigatiile efectuate pentru alte afectiuni pot detecta si afectarea rinichilor. Cand apar simptomele, acestea pot fi :
-edematierea (umflarea) picioarelor si a labei picioarelor
-productia mica de urina sau lipsa ei (oligoanurie)
-senzatie de sete si gura uscata
-tahicardie (ritm cardiac accelerat)
-senzatia de ameteala cand pacientul sta in picioare
-inapetenta (lipsa poftei de mancare), greata si varsaturi
- confuzie, anxietate, neliniste sau somnolenta.
-durere pe una din parti, chiar sub cutia toracica si pana la nivelul taliei (dureri in flancuri).
Simptomele pot ajuta la determinarea tipului de insuficienta renala.
Deshidratarea severa, o cauza frecventa a insuficientei renale acute prerenale, poate cauza senzatia de sete, lipsa dexteritatii (coordonarii) sau senzatia de lesin si un puls rapid si slab.
O obstructie a tractului urinar, care cauzeaza insuficienta renala acuta postrenala, poate cauza dureri in flancuri sau in lojele renale, sange in urina (hematurie) sau reducerea productiei urinare (oligurie).
Sindromul uremic (uremia) este o complicatie serioasa a unei insuficiente renale acute prelungite si severa. El poate cauza ameteli severe, confuzie, convulsii, ritm cardiac neregulat si acumularea de lichid in plamani (edem pulmonar).

| elenac a răspuns:

Bea in special ceai caldut.eu am avut la fel si mi-a recomandat ceai, amoxicilina si urinal

| Misterpablo a răspuns:

Mergi la un medic,probabil ca urinezi mai greu sau ai doar senzatia de a face pipi,in cazul acesta ai racit la rinichi,bea ceai diuretic, se gasete atat la plafar cat si la farmacii, nu te juca cu infectiile urinare.Ai grija...