| anonim_4396 a întrebat:

Dacă bei spirt, na să zicem o sticluţă de 0, 5 într-o zi, nu păţeşti nimic grav nu? Dar dacă bei mai multe zile la rând?
Şi care alcool e mai periculos, etilic sau metilic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| remus a răspuns:

Depinde de care alcool este; etilic, metilic, medicinal cate grade are pentru ce scopuri este folosit, cel etilic este de uz medicinal si alimentar, nu este periculos intrebuintat in diferite retete ca; tincturi, lichioruri etc. Alcoolul in cantitate mare si zilnic consumat dauneaza grav sanatatii.

| Libelle a răspuns:

Remus,Valentin,pirij,mulţumesc pentru răspunsuri, şi pentru seriozitate...
Şi pentru restul, nu e vorba de mine aici.

| Cezar a răspuns:

Nu, nu patesti nimic laughing Si cel metilic e mai periculos!
Dar ce bei spirt rolling on the floor Nai alcool prin casa!

| frumusikasuper1000322 a răspuns:

Daca bei mai multe zile nu stiu chiar ce patesti da stiu ca patesyi ceva si alcoolul e periculos metilic

| roxanikaroxanne a răspuns:

Pai...daca bei spirt nu patesti nimic dar daca bei des este grav...dar de ce intrebi? Imi dai funda? Eu cred ca etilicu' este mai periculos!

| pirij a răspuns:

Spirtul baut in exces ( o luna 2 ) provoaca orbire

| Valentin_5229 a răspuns:

O foarte periculos sa bei spirt fiindca risti sa orbesti.Am cunostintasad...

| Honey_7427 a răspuns:

Nu stiu.Incearca xD