| RobertRby93 a întrebat:

Sunt foarte ipohondru! In urma cu 2 ani, de cand bunicul meu a murit de cancer, ma bantuie ideea ca si eu voi face cancer. In momentul de fata am o problema cu plamanii si ma gandesc ca este cancer pulmonar deoarece problema persista de peste 2 saptamani jumatate. Am fumat un an [un pachet pe saptamana], dar doctorul a zis ca oricum trebuie sa-mi curete plamanii ca sunt deja "colorati". Ce as putea face sa nu mai fiu asa de ipohondru si de stresat? Am 17 ani. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andreiuuutza a răspuns:

Buna.In primul rand iti voi spune ceva ce probabil deja stii:cancerul nu il simti, nu doare.Problema ta cu plamanii cel mult poate fi o pneumonie.Ai fumat un an un pachet pe saptamana? De-asta ti-e frica ca vei face cancer pulmonar? Spre rusinea mea, fumez de 2 ani si jumatate si am fumat uneori si 2 pachete in 3 zile.Du-te la medic,daca el iti va zice ca nu e nimic grav,inseamna ca nu e, ai incredere, el stie mai bine.Ca sa scapi de ipohondria asta,fa anual un buletin complet de analize,orice forma de cancer nu rasare intr-o zi,e suficient de des o data pe an,zic eu. Apoi ai mare grija de tine,mananca sanatos,scapa de orice viciu,fa sport.Iar in privinta ipohondriei,doar tu poti sa te joci cu mintea ta:impune-ti singur faptul ca esti sanatos si tie nu ti se va intampla nimic, iar pentru o reusita sigura, poti apela si la un psiholog. Ipohondria poate fi o problema destul de mare.Succes si sanatate!

12 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Un psiholog cu siguranţă te poate ajuta, dacă te simţi deja prea constrâns. Dar hai să vorbim altfel...
Abia 0, 3% din populaţie suferă de o mutaţie genetică care poate creşte riscul apariţiei cancerului (asta nu înseamnă că îl ai, doar creşte riscul de apariţie). Te-ai gândit oare, bunicul tău, de ce a avut cancer? Că sigur nu s-a născut cu el, ci l-a dobândit pe parcursul vieţii (tu ar trebui să aflii de ce - fumat, alcool, etc)
Rezolvă-ţi problema cu plămânii cât de curând, să nu fie într-adevăr ceva grav. Dar stai liniştit, că în 2 săptămâni sigur n-are cum să fie cancer laughing Ani întregi poţi avea probleme cu plămânii fără să ai cancer.
Doctorul ăla mi se pare puţin bătut în cap, că după un an de fumat, nu e cine ştie ce. Nesemnificativ, aş spune.

Oricum, acum vorbind la modul general, nu te mai gândi "vai, sigur am asta sau aia", pentru că cel mai probabil, nu ai NIMIC. Azi te doare braţul, automat te gândeşti că poate l-ai rupt ieri când ai căzut (ipotetic vorbind), şi deja începi să-ţi faci griji. Nu-ţi fă griji. Că nu merită. Te consumi degeaba. Nu e corpul uman chiar atât de slab încât să se îmbolnăvească din orice. Şi dacă te îmbolnăveşti şi ai diagnosticul pus corect, există tratamente pentru orice. Nu poţi trăi toată viaţa cu frica asta. Păi aşa ar trebui să ne gândim. "Aoleu, eu dacă sărut, o să iau hepatită! Dacă fac sex, sigur iau HIV sau sifilis! Gata, mă abţin."
Nu-i cea mai grozavă idee. Dacă-ţi este dat să mori, mori oricum. Dar nu murim toţi de boală. Şi-n plus, şansele ca să ne îmbolnăvim de cine ştie ce, sunt infime. Nu-ţi mai fă atâtea griji, că degeaba ţi le faci. Considerând că ai fi bolnav, grijile nu te ajută cu nimic, doar te îngreunează să-ţi distrug speranţele. Capul suswinking

| mona a răspuns:

Canceru din cate stiu eu este ereditar, nu te speria, fa-ti niste analize si vezi cum stau lucrurile poate ii o simpla raceala sau cine stie... oricum medicina din ziua de azi face minuni...multa sanatate

| xilotto a răspuns:

Buna Robert, iti scriu pentru ca. si bunicul meu are cancer is faza terminala. dar am aflat ca cancerul nu este o boala genetica si nu se treansmite ca si diabetul sa zicem. ai putea sa te informezi mai mult. pe internet o sa gasesti o groaza de informatii. Bafta happy

| allynna17allynna a răspuns:

Buna.

si eu aveam aceeasi problema. mama mea a murit in urma cu 4 ani de cancer la san si o lunga perioada de timp credeam ca pot avea aceeasi boala. ma speriam si de cea mai mica raceala sau durere. nu te mai gandi ca poti avea cancer. nu conteaza prea mult daca o ruda a avut sau nu. eu spre exemplu am toate analizele facute la timp inclusiv acel vaccin( care se face doar fetelor) si nici urma de cancer asa ca atat timp cat nu te mai gandesti la asta totul o sa fie bine.

te pup, ai grija:*

P.S. Am 16.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Bai gheorghe trebuie sa ai o gandire pozitiva si va fi bine!
daca te gandesti toata ziua numa la cancer s-ar putea sa faci.

Si eu am avut o gramada de rude bolnave de cancer care au murit, asta nu inseamna ca o sa am si eu.

Cu cat incerci sa te feresti si sa te protejezi mai mult cu atat te vei imbolnavii mai repede si usor. Traieste-ti viata la maxim si va fi bine!

| niko_7262 a răspuns:

Okay ce-ar fi sa te linistesti.Te prea agiti si iti faci mai mult rau. Normal ca ai probleme cu plamanii daca ai fumat.I-ai acsifiat ce naiba? Nu cred ca ai niciun calcer pulmonar, dar e doar parerea mea bineinteles.
Bunicul tau a murit de cancer dar nu e scris in calendar ca ai sa mori si tu. Nu cred ca se transmite chiar la toti. Cel mai bine ar fi sa faci niste analize pentru linistea ta. Nu ai de unde sa ghicesti viitorul, uneori ne surprinde si prezentul. Tu traieste-ti viata, bucurate de orice zi, de orice bucurie, lasa toate in mana timpului.N-ai sa schimbi nimic dc te agiti.
O sa regreti mai tarziu ca ti-ai pierdut tineretea cu o intrebarea incerta.

| Andrei_4336 a răspuns:

Www.pornhub.com Asta te va ajuta

| CASsY_6727 a răspuns:

Buna Robert si eu m-am confruntat cu o problema de acest gen. eram panicata si stateam mai mereu in casa.eu am trecut peste asta mergand la consilierul scolii si am incercat sa ma implic in cat mai multe proiecte.inceraca sa ai un stil de viata mai sanatos asta iti va da incredere.si odihneste-te mult.ai putea merge chiar la un doctor specialist in aceste cazuride cancer...iti doresc mult succes si sanatate te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E dovedit stiintific ca o gena 'bolnava' poate sa nu se manifeste la o generatie,dar asta nu inseamna ca nu esti predispus.
Asa ca, pentru inceput, nu mai fuma - never ever.
Ai cat mai multa grija la sanatatea ta si o sa ai mari sanse ca pe tine sa te ocoleasca acest cancer de care vorbesti.

Bafta!

| EvilMonkey a răspuns:

Dmnfer

| marianghinea a răspuns:

Nu mai bine stai linistit nu fuma te las definitiv asculta doctori ce zic sa nu faci inversul si nu ti se va intampla nimic iti urez bafta stai linisttit
am si eu o bunica tot ca u si na patit nimica