| Vali222005 a întrebat:

Dacă car lemnele cu spatele și le sprijin pe umăr are ceva pot sa fac ceva?
Menționez am 15 ani și 45 de kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Depinde cât de grele sunt acele lemne și cum te apleci ca să le ridici. În timp, coloana poate avea de suferit și să faci scolioză/cifoză/lordoză sau chiar hernie de disc. Și desigur, apendicită.
Trebuie să te apleci îndoindu-ți genunchii și să cari greutăți adaptate puterii tale, să nu simți că te suprasoliciți.

O seară bună!

| sierra1 a răspuns:

"car lemnele cu spatele și le sprijin pe umăr are ceva"

o da, îl ajuți pe tac-tu!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are nimic.

| Catrice a răspuns:

N-are mă nimic.

| Frank51 a răspuns:

Depinde greutatea. Recomand sa le cari intr-un recipient, cu mainile.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Depinde de greutatea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. munca e sanatate, dupa vorbirea populara.
"Cand suntem tineri alergam cu sanatatea dupa bani,
Cand suntem batrani alergam cu banii dupa sanatate."

tine mine asta cat vei trai. Lucreaza cu harnicie, dar nu uita de tine.