| maria80 a întrebat:

Daca cineva a baut (chiar mai multe decat ar fi trebuit), cum il convingi sa nu se urce la volan?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miha2010 a răspuns:

Un pumn direct in mecla sa adoarma bine, inconstienta si bautura fac"casa"buna impreuna(Pt un accident doamne fereste). Sa ai pregatita o bata de baseball tot timpul ajuta!

13 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Depinde.cu oamenii bauti nu poti sa te intelegi. cel mai bine ar fi sa-i dai mai mult sa bea si sa-l ia somnul.sau cel mai bine daca nu sunteti acasa la voi te asiguri ca masina e inchisa si comanzi un taxi.stiu despre ce vorbesc din pacatesad

carla
| carla a răspuns:

Il lovesti unde-l doare mai tare, ii furi cheia de la masina si ii arunci cheia in cosul cu haine murdare. Pana isi revine ai timp sa termini operatiuneahappy

| vio2006 a răspuns:

Buna... aproape ca nu stiu ce sa zic...ar trebui sa stabiliti INAINTE de petrecere, ca daca bea, conduci tu, sau mergeti cu un taxi... Orice ar fi insa...nu te urca cu el in masina...mai bine sa te certi decat sa mori...Cu drag, Vio

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Chemi Politia big grin

| stardeea a răspuns:

Mama ce am ras, citind raspunsurile, miha esti genial, incearc sa il iei la o cafea, sa il mai trezesti un pic si pe urma explica-i ca se poate sa ramana fara carnet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam greu de raspuns...depinde si de firea barbatului tau...eu as incerca sa ii ascund cheile de la masina sau, daca te pricepi la masina, sa iei fisiile de la masina, capacul de la delcou... sper sa te ajute raspunsul meu...succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

eu practic santajul emotional... cu cea mai empatica, tandra si sensibila privire incep un discurs de genul: "X, nu pot sa te stiu singur la volan... stiu ca tu poti sa conduci, dar te rog eu mult, pentru linistea mea, ia un taxi, altfel o sa-mi fac griji toata noaptea. chiar daca o sa ajungi cu bine acasa, o sa te culci si o sa uiti sa ma suni, si eu o sa innebunesc de panica pana maine, gandindu-ma ca ai facut accident sau te-a prins filtru de politie sau stiu eu ce nenorocire... hai te rog eu, pentru mine ca sunt femeie nebuna cu drobul de sare si n-am ce-i face..." daca insista ca e ok si poate sa conduca, pariezi pe "paranoia betivului" si plusezi: "pai nu mi-e de tine, ca stiu ca esti sofer bun, dar daca intra in tine un nebun sau iti sare in fata un bezmetic? nu-ti dai seama ca faci puscarie degeaba? s-au inrait si politistii si nu mai poti discuta cu ei la fel de usor... eu ce ma fac daca ajungi la puscarie? tu nu-ti dai seama, cu toti infractorii si nenorocitii... hai te rog eu mult lasa-ma sa dorm linistita si ia un taxi". eventual treci si la santaj material si-i promiti o cina festiva sau o prajitura a doua zi daca nu se suie la volan happy

vezi daca functioneaza si la tine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii subtilizezi cheile de la masina din timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut maria80, pentru evenimente care se termina cu bautura peste masura sau chiar la limita, daca stii dinainte ca acolo se ajunge, pleci de acasa si te intorci in TAXI. bun: in cazul in care se ajunge la baut si nu a fost prevazut dinainte, poti utiliza orice argument ca sa anulati SAU sa mergeti sa parcati masina la locul ei :-) si sa va intoarceti in TAXI asa cum am explicat deja mai sus. nu in ultimul rand, daca aventura are loc in alta localitate departe de casa, evident ca intoarcerea trebuie sa aiba loc dupa un somn bun al soferului! in toate cazurile nu mai continua sa faci compromisuri, sper sa te ajute sfatul meu - cu simpatie, Carra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii propui sa luati un taxi, ca sa va puteti pupa in spate tot drumul, eu asa fac cu prietenul meu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ii ceri masina sa conduci si tu, ca de mult n-ai mai condus! (asta daca a carnet si nu ai baut si tu)

| miha_3544 a răspuns:

Ii propun sa ia un taxiu, sau incerc sa-l iau cu frumosul si daca nu reusesc ii iau cheile.

| Eugen a răspuns:

In niciun caz sa nu i-o spui sub forma "stiu mai bine decat tine ce ar trebui sa faci", fiindca se va incapatana sa faca exact opusul! Mai bine i-o zici ca fiind o propunere " hai cu taxiul"