| unbaiat a întrebat:

Cand un personal a plecat in cursa, in fiecare vagon erau acelasi numar de calatori. In prima statie din cauza unei defectiuni au trebuit sa fie lasate 8 vagoane. De asemenea, in statie au coborat 4 calatori, fara ca sa mai urce cineva, asa ca dupa aceea au fost cu exact doua persoane mai mult in fiecare vagon decat la plecare. In urmatoarea statie au trebuit sa mai fie lasate trei vagoane, si inca opt persoane au coborat (tot fara sa mai urce nimeni). Dar dupa plecarea din statie, un copil s-a nascut intr-un vagon, asa ca la sosirea in ultima statie, in fiecare vagon erau cu 3 persoane mai mult decat la plecare.

Cate persoane care care au inceput calatoria cu acest tren au ajuns in ultima statie?

9 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

CE facem rez probleme la matematica? testezi perspicacitatea;? ha ha //// o sa primesti si rasp sigur;

| selef a răspuns:

Cred ca mai trebuie sa urce 3 persoane ca sa fie trenul gol.

| unbaiat explică:

Am sa mai astept putin. poate se incumeta totusi cineva.Stiu ca e greu fara google dar. unde sunt baietii si fetele care le stiu pe toate?

| unbaiat explică:

88 de persoane au plecat ---76 au ajuns in ultima statie.

| alma a răspuns:

Toate, minus 11 persoane ce au coborat din tren.

| alle_1861 a răspuns:

15 zic si eu. laughing
Dar te rog vreau si eu sa stiu rezolvarea.

| lote00 a răspuns:

Cred ca mecanicul trenului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel ce conduce trenul.

| redbull a răspuns:

Copilu care s-a nascut.