| fddfddfdfdfg a întrebat:

Ce părere aveți despre persoanele care îl încurajează pe un tânăr să se urce la volan, deși acesta din urmă este vizibil foarte beat? Credeți că un om care a consumat băuturi alcoolice trebuie lăsat să se urce la volan? Voi, dacă ați petrece în compania unui prieten de-al vostru într-un local, iar acesta s-ar certa cu prietena lui, iar după puțin timp, el intenționează să plece cu mașina, să spargă gașca, abătut și băut fiind...Cum ați reacționa/proceda în cazul asta?

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

14%. Atit intirzie capacitatea de reactie alcoolul. In mod normal, e putin, daca stai de vorba cu prietenii, nici nu se vede, se vede cand faci sport, sau cand trebuie sa conduci, sau in toate situatiile in care e vorba de viteza, in care lucrurile se misca cu rapiditate. In cazul condusului e mult, diferenta poate sa duca la accidente grave, si de aceea alcoolul e complet interzis.
Eu as opri un tip baut sa plece cu masina. Sau mai bine zis as incerca sa fac asta, nu stiu cu ce sanse de reusita, pentru ca cei bauti cred ca toata lumea e a lor, si se cred in stare de orice, de fapt, tocmai aici e problema, ca ei nu vad ca nu sunt in stare sa conduca. Un lucru e sigur, nu m-as urca in acea masina! O singura data am facut-o, dar cel ce conducea a baut doar putina bere. Dar daca e sa fie cum zici, sa fie vizibil foarte beat, sigur nu as merge cu el.

| Aasdfghj a răspuns:

Nu este normal sa se urce beat la volan si cu atat mai putin incurajat sa faca lucrul asta. Cel mai probabil i-as chema un taxi in cazul in care toti prietenii au consumat alcool si nu il poate duce cineva acasa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La mine in gasca, se stabilesc rolurile (sofer - alcoolic - ajutor de sofer mai putin alcoolizat), de cand se incepe consumul de alcool.
Nu e lasat nimeni sa plece asa, eventual se mai duc vreo 2 sa stea pe capul lui. Merg impreuna la alta bauta, la curwe... Si nu il lasa sa conduca teribilist. Sau nu il lasa sa conduca deloc.
Facem d'astea de cand ne-a crescut parul la puta, stim cu ce nu e de joaca.

| PersonajFictiv a răspuns:

Ca nu dau doi bani pe el,se gandesc mai mult la cum se distreaza ei privindu-l cum conduce beat decat sa se gandeasca la acele mari sanse in care pot sa il priveasca cum moare.
Ori sunt foarte prosti si nu se gandesc nici la consecintele ce le poate avea acea persoana,adica totusi, nu iti trebuie multa minte sa iti dai seama ca daca o persoana foarte beata se urca la volan e posibil sa nu o mai vezi, nu?
Si daca sa zicem face accident, posibil sa sufere si alti oameni, nu doar el.

In cazul asta poti proceda in mai multe feluri.
Daca ai tu carnet si esti treaza/ conduci tu.
Faci cum a zis Shadow,ii chemi un taxi si aia e.
Daca nu, incerci sa ii distragi atentia de la a se duce undeva cu masine, il iei cu tine undeva sa faceti alte chestii, ceri ajutorul unui amic sa te ajute sa il impiedici sa faca asta, daca sunteti doi puteti sa il convingeti mai usor poate.
Suni pe cineva cu masina sa il ia de acolo.
Trebuie sa faci unele lucruri de genul asta.
Saaau ai putea sa-i ascunzi cheia, sau iei cheia si fugi cu ea in caz ca esti femeie, sau te urci in taxi si zici si tu " vii maine dupa ea " laughing

| PersonajFictiv a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Nu ca nu ai putea sa faci asta si daca esti baiat.
Depinde cum face ala la bautura thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am intalnit in viata mea o persoana care sa incurajeze un om beat sa se urce la volan. Niciodata.
In primul rand, eu nu pot sa am astfel de,, prieteni''. Urasc oamenii care se urca beti la volan si consider ca ar trebui bagati la inchisoare.
Nu sunt calugar sau pocait. Si eu beau si eu ma imbat, dar niciodata nu pun siguranta altora in pericol si nu fac urat la alcool. Daca dupa ce m-as imbata as incepe sa ma cert cu lumea, mai ales cu iubita, as renunta la alcool pentru totdeauna.

| AdrianVoicu a răspuns:

Ii iau cheile si ii chem un taxi, mi se pare cea mai mare prostie