| AndreiaDinu a întrebat:

Dacă desfac amoxacilina și iau praful din ea cu o lingura de iaurt cremos își face efectul, nu pot sa înghit pastile și am infecție în gat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Marbea a răspuns:

Poti cere la farmacie sirop cu antibiotic. Este sigur pentru copii dar merg si pentru adulti. Eventual schimba capsulele, spune ca nu le poti inghiti.

| AndreiaDinu explică (pentru Marbea):

Exista sirop?

| Marbea a răspuns (pentru AndreiaDinu):

Da, intreaba la farmacie.

| AndreiaDinu explică (pentru Marbea):

Am găsit, mulțumesc

| Marbea a răspuns (pentru AndreiaDinu):

Sanatate!

| AndreiaDinu explică (pentru Marbea):

Mulțumesc

11 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Vei avea parte de reacții nedorite dacă iei substanță fara protecție. Uneori se dau si protectoare gastrice separat pentru aceste antibiotice.

| AndreiaDinu explică (pentru Donsavas):

Dar în apa pot lua praful ala?

| Donsavas a răspuns (pentru AndreiaDinu):

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Medicamentele nu se iau NICIODATA cu lapte/lactate. Reduce efectul medicamentului cu pana la 50%. Mi-au zis mai mult doctori.
2. Medicamentele din capsule sunt facute sa fie inghitite IN capsula si nu praful din interior direct pentru ca nu e bine la sucul gastric, plus ca efectul medicamentului este mai slab. Medicamentul a fost gandit pentru a fi luat in capsula, incearca cumva sa-l iei sau vorbeste cu un farmacist/medic sa vezi alte aternative. Dar in nici un caz cu iaurt/lapte sau mai stiu eu ce lactate, il iei de pomana ca nu mai are efect.
Sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te juca cu antibioticele ca nu sunt bomboane de craciun happy Vorbeste cu un medic si vezi ce zice. Sau un farmacist cu experienta, dar farmacist si nu doar asistent de farmacie cu o amarata de postliceala, aia nu au habar.