| anonim_4396 a întrebat:

Are ceva dacă desfac capsula(pentru infecții grave) și pun praful acela in apa? Nu își mai face efectul? Ca nu pot sa o înghit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexandruanghel a răspuns:

Nu e nici o problema. doar ca sa nu pui multa apa. E acelasi lucru, tu cand iei pastila dai cu apa peste, la fel si cu praful in apa.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat, in loc in inghiti antibioticul cu apa, tu-l arunci in apa, nu te faci bine!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista "nu pot", exista doar "nu vreau"!
Pune-o pe maica-ta sau taica-tu, sa ti-o vare pe gat si bea apa imediat, ca se duce oricum.
Toti o facem fara probleme, doar cei incapatani, spun ca nu pot.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

L-am luat fără capsula aia și nu am nimic, ca zicea Donsavas ăla ca e foarte toxic fără capsula

| Donsavas a răspuns:

Nu este adevarat! Exista posibilitatea sa nu ajunga in sange sau,mai rau,sa ti afecteze mucoasa gastrica! Daca praful acela a fost inserat in capsula,inseamna ca aceasta are un rol sau mai multe,ceva mai important decat o simpla preferinta. De aceea multe medicamente se dau pe baza de reteta, deoarece multi nu stiu in ce mod este indicat sa se administreze si nu respecta indicatiile de pe prospect, nici macar nu le citesc si de multe ori, nu sunt mentionate. Trebuie sa te consulti cu un medic, nu sa intrebi pe net niste necunoscuti de un medicament oarecare!

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

De cloramfenicol 125mg este vorba

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Este un antibiotic, din cate vad. Iti trebuie prescriptie pentru a l elibera si cred ca trebuie sa primesti indicatii pentru a l folosi tu la nevoie. Fara capsula,este foarte toxic. Iti spun pentru ca si eu,in trecut, obisnuiam sa indepartez capsula, cand, de fapt, are rolul ei bine determinat si la medicatie este interzisa separarea ei.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Toxic in ce sens, adica ce afecteaza, ce toxicitate da?

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

L ai luat fara sau nu? Daca da, vezi deja dupa ce il inghiti. Uita-te pe prospect!

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

L-am luat fara, am vazut ca principalele reactii adverse sunt cele la sange anemia aplastica si altele..si voma, greata

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Cand am pus intrebarea voiam sa ma refer la reactiile hematologice daca le agraveaza, daca iau fara plasticul ala

| BuLaNNNeL a răspuns:

Da, are efect. Si eu tot asa fac, pastilele le pisez, capsulele le tai laughing. Nu înghit nici de-al dracu.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Am crezut ca sunt singurul laughing)

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, frate. Stai linistit laughing