| kolen a întrebat:

Daca dimineata beau o cafea iar dupa amoaza mananc un iaurt fara grasime si seara mere am sanse sa slabesc 10 kg in 2 saptamani? Tin sa mentionezi ca pana dupa amiaza nu am pofta de mancare si nu sunt o fata care mananca foarte mult deci pentru mine nu ar fi un fel de infometare...m-as simti satula si asa ( m-am ingrasat fiindca in ultima perioada am mancat mancaruri cu multe grasimi)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Din păcate nu procedezi bine deloc, organismul are nevoie de hrană de mincare, nu cum faci tu, medicii recomandă 3 mese pe zi, mese din care sa nu excluzi pîinea, este importantă pentru creier, carnea in cantitati rezonabile este benefică fortifică organismul asigurîndu i necesarul de energie, nu uita legumele bogate in fier si antioxidanti necesare refacerii globulelor roșii, ce a mai bună sursă de fier este spanacul, morcovul contine vitamina A, sfecla roșie improspăteaza sîngele, nu mai face prostii ca tu o sa suferi si pe nimeni din colegele sau colegii tai nu o sa îi intereseze ca tu o sa ajungi in spital in scurt timp daca mai faci asa, dimineata trebuie sa mănînci bine, sa ai toata ziua energie, nu stim ce varsta ai? Esti la scoală? Sau ai deja serviciu? Indiferent cum ar sta lucrurile regimul acesta al tau pe care ti l ai impus tu singură nu este altceva decît o tortură asupra organismului tau, si pentru ce te sacrifici atit? Pînă la urmă cîte kilograme ai de vrei sa slăbesti brusc 10 kg? Ai 150 de kilograme? Sau cine ti a băgat tie in cap prostiile astea cu slăbitul brusc prin infometare? Mergi la un medic nutritionist si impreună cu el sa ti facă o schemă de regim adecvat tie personalizat conform cu greutatea actuală, inaltimea ta, varsta ta, si istoricul bolilor pe care le ai, sau o sa le ai daca continui cu regimul ăsta al tau de 2 lei, o sa devii anorexică si te vei transforma intr o legumă, din cauza vitaminelor si mineralelor pe care le pierzi mincind tot felul de prostii, cafeaua nu este asa bună cum crezi tu, ridică tensiunea, iaurt si mere parca ai hepatită, ce regim este asta?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu vezi ca de foame nici nu mai stii sa scrii corect? După amiaza ai vrut sa scrii, si ai scris după amoaza, du-te fato si mănîncă lasă prostiile din filmele americane sau telenovele unde alea sunt slabe moarte.

| CuriousStuff a răspuns:

De unde obesesia asta cu slabitul rapid? Nu inteleg de ce ai vrea sa slabesti rapid si nesanatos si sa pui inapoi de doua ori kg pierdute dupa ce renunti la cura in loc sa-ti modifici putin stilul de viata in asa fel incat sa ai o alimentatie mai potrivita si sa strecori putina miscare fizica in fiecare zi...

| nugasescusernameliber a răspuns:

Fara o leguma si-un zarzavat, tu de unde vrei sa-ti iei vitamine? Crezi ca niste mere pot face fata la necesarul organismului? Crezi ca un iaurt reuseste singur sa-ti sustina muschii? cafeaua pe stomacul gol ...nu mai zic nimic.
Da, ai sanse, intr-adevar. La fel cum ai sanse sa le pui dublu inapoi...asta daca nu vrei sa traiesti asa tot restul vietii de acum inainte.