| WhatABeautifulDay a întrebat:

Daca doresc sa imi evaluez sanatatea psihica, adica sa vad daca am vreo boala mintala sau tulburare de personalitate, ar trebui sa merg la un psiholog clinician sau la un psihiatru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Un psihiatru ar fi mai indicat. Dacă din discuția cu el reiese ca ai avea ceva probleme, o sa te trimită la un psiholog care îți va face câteva teste ca sa confirme sau infirme o posibila boala.

| Andreeush a răspuns:

Poți apela la un psiholog.

| Donsavas a răspuns:

La psihiatru mergi dacă iti recomanda un medic de familie, în principiu. La psihologul clinician poti merge oricand si daca e cazul, iti recomanda el un control psihiatric.

| RoCkKiD a răspuns:

O evaluare este oportuna daca pacientul are o afectiune care il face sa nu mai fie in stare sa fucntioneze normal in societate. Practic daca nu poti sustine relatii sociale, sa ai un loc de munca, familie etc.

Nu prea are sens sa ocupi timpul unui specialist daca nu simti ca ai o problema pentru ca evaluarile psihologice/psihiatrice nu se fac ca o analiza de sange.

Nu o sa iti descoperi tulburari latente si toti avem trasaturi care pot iesi din tipologia normala dar atat timp cat omul are mecanisme de adaptare dezvoltate si functioneaza in societate nu-s o problema.

Tot ce pot face e sa te intrebe daca ai ceva sau simti ca ai o problema.

| danaieladaniela a răspuns:

Ai putea merge la oricare dintre ei...eu de exemplu am fost la pshicolog happy

| Aube a răspuns:

Pentru ce vrei tu, la un psihiatru.