| cosminaa77 a întrebat:

Voi la o tulburare pe cine ati miza pe un psiholog sau psihiatru?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Psihiatrul e medic, adica pune diagnostic si iti da tratament. Psihologul e doar un prieten care iti ofera niste sfaturi pe bani, sfaturi pe care de multe ori ti le pot alte persoane "neavizate" sau chiar tu singur. Oricum chiar si cu tratament si terapii medicul nu va face minuni, daca tu nu lupti pentru sanatatea mentala sau echilibrarea ei nu vei ajunge la rezultate, 50% e meritul doctorului, 50% e meritul tau pentru ca te tii de treaba si faci ce iti zice ca sa fie bine.

4 răspunsuri:
| Kaonashii a răspuns:

Normal ca psihiatru, el iti pune diagnosticul si iti da tratamentul si uneori tratamentul include si terapie/psiholog.
Psihologul nu e medic

| cosminaa77 explică (pentru Kaonashii):

Dar eu tot nu inteleg cum pana mea poate un psiholog sa iti vindece o trauma? si daca stau si am activitati faine si nu ma mai gandesc la trauma aia nu tot acolo ajung? cu ce scop sa mai imi trebuiasca psiholog?

| Kaonashii a răspuns (pentru cosminaa77):

Traumele nu trec ignorandu-le. Daca sunt traume grave poti sa ajungi sa ai depresie, anxietate, ptsd. Psihologul vorbeste cu tine si te face sa iti intelegi situatia, sa o accepti si sa o vindeci.

Dar pe majoritatea nu ii ajuta psihologul pentru ca au impresia ca ei nu trebuie sa faca niciun efort, ca le rezolva psihologul problemele.
Greul il faci tot tu, el doar te ghideaza.
Eu am fost la un psiholog bun si m-a ajutat mult, dar nu e cum a zis drimmero ca iti da sfaturi. Nu prea are voie sa isi dea cu parerea despre tine, e o discutie din care tu: ori iti exprimi sentimentele, gandurile si asa mai departe, ori te face sa te gandesti la ceva pana iti vine un raspuns
Uneori pleci cu mai multe intrebari de la un psihlog, dar asa are loc vindecarea, avand discutiile acelea dificile. Daca reprimi si ignori, ajungi rau.
Depinde si despre ce vorbesti acolo. Sunt mai multe tipuri de terapie pentru mai multe tipuri de probleme.

Daca tu pleci din start cu ideea ca e inutil, asa e chiar nu o sa te ajute la nimic.
Trebuie sa fii deschis la minte ca sa poti lucra la problemele tale.

| antimasonerie a răspuns:

Pe ambii!