| anonim_4396 a întrebat:

Daca esti diagnosticat cu ciroza hepatica, cat mai poti trai daca bei alcool si cat daca nu bei alcool? Voi ce cazuri stiti si cum s-a intamplat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista si ciroza non-alcoolica.
Din cate stiu, cu regim si control strict, ficatul se poate vindeca. Evident, asta depinde de starea de avansare al cirozei.
In cazuri limita, se poate elimina chirurgical o parte din ficat, iar dupa un timp isi reia functia normala, se regenereaza. Uneori se recurge si la transplant, cand o parte din ficatul altei persoane vii se implanteaza in locul celui bolnav.
Am auzit un caz cand sotia a cedat jumatate din ficatul ei sotului, iar dupa un timp s-a regenerat ficatul la ambele persoane.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Întreabă doctorul noi nu cunoaste m, fiecare om este diferit. La fel si simptomele bolii.