| RadacinaRotunda a întrebat:

Daca esti infectat cu COVID-19 si stai doar izolat la domiciliu, poate sa treaca de la sine sau se inrautateste si se poate ajunge chiar la deces daca nu este tratat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Depinde de fiecare om in parte. Poate sa treaca de la sine ca orice gripa/viroza, dar pot aparea complicatii. In cazul in care apar complicatii, suni la 112 si le spui ca esti infectat si ca iti e rau.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de mai multi factori: varsta, nivelul de sanatate preexistent (daca ai sau nu si alte boli), nivelul de imunitate si forma pe care o faci.
In orice caz nu este indicat, daca esti infectat trebuie sa mergi obligatoriu la spital, acasa nu te poti trata, poti infecta si pe altii si poti fi condamnat penal.

| RadacinaRotunda explică (pentru Ioandelasal):

Dar totusi este posibil sa-ti revii doar prin simpla izolare si fara tratament?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RadacinaRotunda):

Tot ce se poate, nu sunt medic si nu-ti pot da un raspuns precis.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de foarte multi factori. Daca esti tanar si sanatos, recuperarea este rapida si usora, inclusiv forma de contaminare cu virusul corona, poate sa treaca neobservata sau sub forma unei gripi banale.
Daca persoana esti in varsta, avand deja un organism degradat sau este bolnav (cancer, diabet, boli autoimune), il va afecta masiv, putand murii. Bineintels ca, pentru categoria asta se recomanda mersul de urgenta la spital si pus pe aparate de respirat, ca organismul sa poata lupta si elimina virisul. Cei care nu reusesc sa-l elimine, mor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ambele situatii sunt la fel de probabile.

| Digikey a răspuns:

Au existat destule cazuri de vindecare spontana.Depinde mult de imunitatea ta. Odata vindecat nu-ti ofera imunitate, te poti infecta din nou, chiar si de mai multe ori. Oricum la risc sunt batranii, si cei cu probleme grave de sanatate.
Anul trecut au murit de gripa sezoniera 60.000 de persoane doar in Europa.Si nimeni nu s-a agitat atat.In 3 luni avem cateva mii de morti de corona virus si parca a venit sfarsitul pamantului.