| Fabiano21 a întrebat:

Sunt curios de persoane care au cunostinte infectate cu covid sau au fost infectate, e atat de grav virusul asta? Conspiratia aia cum ca spitalul plateste ca sa treaca pe deces covid?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
46 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Numai imbecii pot crede asta cu "spitalul plateste ca sa treaca pe deces covid"

Un om cu un strop de inteligenta si ar da seama ca medicul este singurul care semneaza si face certificatul de deces. Familia nu are niciun rol in stabilirea cauzei morții.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti se pare amuzant ca o lume întreaga se chinuie cu virusul asta si tu sa faci mistouri despre frustrarile tale cu puta mica?

Bula
| Bula a răspuns:

Hai sa facem o mica socoteala:
1 - In Romania sunt aproximativ 20 000 000 (20 milioane) de oameni.
2 - Varsta medie preconizata estimata este de 80 ani.
De aici rezulta ca, anual mor 20000000/80 = 250000 (250 mii) persoane decedate anual, adica putin peste 20000 persoane decedate lunar, adica cca. 675 persoane in fiecare zi.

Rezultat:
In 4 luni (martie-iulie) numarul "normal" de decese este de cca. 80000 (80 mii), iar - conform raportarilor oficiale - COVID 19 "a omorat" 2000 (2 mii) persoane.
Adica din 40 persoane decedate 1 persoana a decedat "in urma Coronavirus", majoritatea avand grave si multiple comorbitati (din cauza carora oricum putea sa moara in orice moment).

Simpla aritmetica elementara.

No comment.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Tu ai împărțit numar de romani la varsta medie de deces si ti a dat numar de decese pe an? Looool

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Mai citeste de 3 ori! tongue

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Sorry, am citit de 5 ori

"1 - In Romania sunt aproximativ 20 000 000 (20 milioane) de oameni.
2 - Varsta medie preconizata estimata este de 80 ani.
De aici rezulta ca, anual mor 20000000/80 = 250000 (250 mii) persoane decedate anual"

Ma bate logica ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Chiar atatia mor, dar conform INS, habar n-am ce calcul a facut el

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, atatia mor... da nu inteleg calculul, nu am zis nimic de rezultat

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

E chiar atat de complicat? laughing
Daca cei 20 milioane mor in 80 ani, atunci anual mor 250 mii (medie orientativa).

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Aaa, 20 milioane mor in 80 ani... am priceput acum ce ai gandit.da nu as se calculeaza mortii pe an mai mult ca sigur. Ca media de varsta a mortilor sigur nu e 80 ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

N-are nicio logica
La noi pe varste nu e o structura de varsta unitara

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Vaaaai, a fost tare complicat... laughing

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai citeste si tu de cateva ori raspunsul meu, precum si dialogurile ulterioare.
Poate apuci si tu sa pricepi. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Pai ce logica are?
sunt la fel de multi tineri cu batrani si sporul natural e pozitiv ca sa poti tu sa faci calculu asta?

sunt de vreo 2 ori mai multi 65+ decat 0-20

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai citit cum am spus.
Mai gandeste!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

N-are nici cea mai mica baza logica si stiintifica, e doar o impartire care prin intamplare iti da ce iti doresti, fiindca ai potrivit niste cifre.
speranta de viata nici nu e 80 de ani, nici nu suntem 20 de milioane in tara, nici nu mor in 80 de ani, ca sunt mai multi batrani si din spate nu vin la fel de multi...deci bravo esti bun la abureli

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau pentru tine, daca n-ai reusit sa intelegi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

laughing

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Am citit de 10 ori. Nu are logica calculul tau.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Logica este extrem de simpla: MULT mai multi mor din alte cauze decat cele (pretinse) cauzate de Covid.

In 2019, pe nivel mondial (ca si in anii anteriori), au murit cca. 1.5 milioane de oameni in urma gripei "obisnuite".
Insa NIMENI n-a bagat lumea in carantina, situatia n-a fost non-stop mediatizata, nu s-a oprit economia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Si ce legatura are asta cu calculu tau

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Mnea. WHO estimeaza mortii de gripala maxim 650.000 pe an, adica mai putini decat au murit in 4 luni de covid.

Si omiti ceva. Pentru gripa exista vaccin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai ii estimeaza ca daca i-ar testa ca pe astia...laughing la noi gripa pe testari are 10% mortalitate

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

WHO a comunicat 1.5 milioane morti din cauza gripei, in 2019.

| Adry05 a răspuns:

Am 2 cunoștințe care au fost afectate : ambele au avut probleme respiratorii mari, tușeau până vomitau, febră mare
în prezent unde lucrează mama mea s-au descoperit cazuri... vreo 15 din 20 de teste sad cel care a fost primul depistat i s-a făcut rău la muncă, febră mare și a leșinat și l-au confirmat la spital. acum sunt toți în testări. restul confirmaților au simptome ușoare sau încă nemanifestate

| Wr3nch a răspuns:

Cunosc doi oameni care au murit. Nu plateste nimeni nimic, astea is povesti cu pesti de la aceiasi oameni care se tem de 5G.

| Digikey a răspuns:

Eu tot ce am auzit printre prieteni doar cazuri usoare sau asimptomatici.

| CleanHeart a răspuns:

La noi s-a infectat primarul si fiind batran s-a luptat putin dar a scapat si are o varsta, deci e sansa pentru fiecare.

| goguPatent a răspuns:

Si tu esti din ala care vrea sa ajunga cu un tub in gat sau sa isi vada parintii, bunicii cu un tub in gat ca sa creada?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut prieteni, la toti s-a manifestat diferit. S-au recuperat cu succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut, una dintre ele a avut niște mici probleme cu respirația, a avut o perioadă de câteva zile în care a respirat un pic mai greu și o infecție lângă un ochi, care cică, era datorată virusului.

Idk, motivul unui deces, este dat de medicul constatator, care semnează ceea ce a constatat, întreabă-l pe unu dacă a primit bani ca să scrie covid pe foaia aia.

| troleibuz a răspuns:

Eu am. Da. Destul de grav. Conspiratia aceea daca o gandesti mai mult de 3 minute iti dai seama ca e absurda.

| Unindividn0rmal a răspuns:

Esti un imbecil daca crezi aceste conspiratii. Cunosc multe persoana care au MURIT de Covid, inclusiv tatal unui vecin.
Este un virus serios, treziti-va la realitate, ce naiba? Suntem atat de needucati si inculti sa credem asa ceva?
Protejati-va, pentru binele vostru, altfel e posibil sa va confirmati singuri ca Covidiu exista si este un virus grav happy

| SomethingInTheWay a răspuns:

Cunosc persoane carora li s-au oferit bani in urma unui deces. Persoana decedata nici nu fusese testata pentru SARS-CoV-2 anterior, insa la momentul decesului, familiei i s-a propus sa semneze cum ca aceasta a decedat din cauza virusului, bineinteles, pentru o anumita suma de bani.

| suntserios a răspuns (pentru SomethingInTheWay):

Chiar nu puteti sa va opriti cu imbecilitatea asta de teorie? Chiar nu va duce capul pe unii mai mult de atat?
Zi si mie ce a semnat familia?
Ce CA.CAT a semnat?

Tu realizezi ca medicul este SINGURUL care constata decesul si SINGURUL care semneaza certificatul de deces? Il doare in C.UR pe medic ce crede familia, el este SINGURUL care constata cauza decesului. Pricepi?
Nu mai fi imbecil si nu mai propaga acest grosolan fake news.

| SomethingInTheWay a răspuns (pentru suntserios):

Eu ziceam doar ce mi-au spus doi apropiați, nu văd de ce m-ar informa aiurea în privința asta. Nu au făcut tam-tam pe internet, nu au mers pe la televiziuni, atât doar.

| suntserios a răspuns (pentru SomethingInTheWay):

Toti aveti aceeasi placa... mi-au zis niste apropiati, eu nu stiu nimic.
Si ce au semnat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Eu stiu pe cineva care tusea un pic, a sunat la 112, a venit o ambulanta neagra si apoi au sunat familia si le-au spus ca a murit de covid si le-au dat bani de inmormantare, dar cei din familie au desfacut mortul si nu mai avea organele in el

| SomethingInTheWay a răspuns (pentru suntserios):

O să mă interesez pentru dvs și o să vă informez. Acum, că nu stau chiar așa lucrurile cum am crezut eu, omul imbecil și pe care nu îl duce capul, o să trec totul prin filtrul critic, să nu mai cred tot, fir-ar.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu stiai si pe unul care si a rupt piciorul de la covid

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Da si dupa am aflat ca l-au operat la picior si l-au trecut mort de covid ca sa-i fure organele

| Off_Cosmin_1978 a răspuns:

Am rude care ziceau ca le smulge careva carnea de pe ei, si acum dupa 2-3 luni sunt in recupeare

| ElenaUby a răspuns:

Buna Eu sunt cea care a trecut prin experienta covidului, Dar pentru mine sa zicem ca nu a fost chiar asa grav Eu am avut febra care credeam daca ma crezi ca numai scap de ea plus tuse seaca, si simteam asa ca e praf in camera oriunde cred ca m-a tinut virusul asta o Luna Intreaga asta ca Eu mam tratat doar cu paracetamol, nurofen, si ceaiuri si cred ca pentru mine a fost un avantaj Ca nu sufar de alte boli