| Magda20 a întrebat:

Dacă ești însărcinată, mai ai dureri menstruale în prima lună de sarcină?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu as putea spune ca-s dureri, poate un pic de disconfort.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul CORECT este bineinteles ca NU, categoric. Simptomele care se manifesta inainte de momentul de pornire a sangerarii menstruale se numes simptome PREMENSTRUALE exact din motivul ca se produc NUMAI/DOAR in situatia in care NU s-a format sarcina. In toate cazurile in care se formeaza sarcina si se implanteaza in ENDOMETRU, organismul este anuntat sa NU mai produca substanta denumita PROSTAGLANDINA care are rolul de a induce crampe musculare in muschii UTERULUI care au rostul de a declansa menstruatia.
Vei intelege care este motivul aparitiei durerilor premenstruale, daca vei accesa si vei citi urmatorul articolul din care este extras fragmentul prezentat : http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/crampele-menstruale_9866
,,In timpul perioadelor menstruale, uterul se contracta pentru a expulza mucoasa care il acopera. Substante asemanatoare hormonilor, numite prostaglandine sunt cele care determina durerea, inflamatia si declanseaza contractiile uterine musculare.
Cu cat nivelurile de prostaglandine sunt mai ridicate, cu atat crampele menstruale sunt mai severe. Multi experti considera ca aceste contractii severe contracta vasele de sange care alimenteaza uterul. Durerea rezultata poate fi comparata cu angina care se declanseaza atunci cand arterele coronare blocate sunt deprivate de hrana si oxigen.''
Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Nu, deoarece nu mai este menstruația.

| Tiara400 a răspuns:

Umpic