| Mihai314 a întrebat:

Daca eu sunt student in Bucuresti, dar nu sunt din Bucuresti, sunt din alt oras, pot sa merg la urgente la spital aici in Bucuresti? Trebuie sa platesc sau ceva? Tin sa mentionez ca nu am nici cardul de sanatate la mine, ma gandeam sa merg cu buletinul dar voiam sa ma asigur dava nu trebuie sa platesc sau daca se poate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat e urgenta nu ai nevoie nici de card si poti merge oriunde.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fara dovada asigurarii (card-ul de sanatate) trebuie sa platesti TOT ce apartine de "sanatate" (medici, tratamente, medicamente, etc.).

| doctorandus a răspuns:

Poti merge la urgente doar pentru urgente, altfel te trimite acasa. Daca te legitimezi, cardul poti sa-l aduci ulterior, e doar o formalitate birocratica.

| trophin a răspuns:

Poti sa mergi si in rusia (daca esti acolo) la urgente