| IoanaPs a întrebat:

Daca fac sex anal si isi da drumul in mine exista vreun risc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adita1988 a răspuns:

UIte aici un raspuns mai complet pentru tine:

"Riscuri asupra sanatatii
Sexul anal este considerat a fi o practica sexuala ce implica riscuri multiple, iar sexul anal neprotejat prezinta cel mai mare risc pentru sanatate, din urmatoarele motive:
- vulnerabilitatea tesuturilor din zona anala;
- riscul de fisurare a anusului in momentul penetrarii;
- risc crescut de sangerare in timpul actului sexual;
- distrugerea muschilor sfincterului;
- risc de incontinenta sau/si prolaps anal.

Sexul anal predispune partenerii la doua mari riscuri principale: infectii - prin prisma numarului mare de microorganisme infectioase care se regasesc exclusiv in acesta zona a corpului - si vatamari fizice ale anusului/rectului.
Frecvent, sexul anal este asociat cu hemoroizii, prolapsul anal, fisura anala, durere ano-rectala, ulcer anal.

BTS - Boli transmisibile sexual
Sexul anal neprotejat este considerat a fi comportamentul sexual cu cel mai ridicat risc de transmitere a virusului HIV - in conditiile in care unul dintre parteneri este infectat.

Deasemeni, actul sexual anal fara masuri de protecrie - prezervativ - supune ambii parteneri unui risc crescut de transmitere a bolilor sexuale.
Prezervativul ofera o buna protectie impotriva HIV - transmis prin intermediul fluidelor din corp, infectiei cu HPV si herpesului, care pot fi transmise prin intermediul contactului cutanat (pielii).
Cu toate acestea, este important de constientizat faptul ca aceste boli pot fi transmise (in rare cazuri) si in prezenta prezervativului, intrucat acesta nu poate oferi acoperire intregilor suprafete care intra in contact.

In urma contactului sexual anal pot aparea urmatoarele probleme de sanatate:
- Cancer anal;
- Gonoree;
- Hepatite virale de tip B si C;
- Sifilis;
- Hemoroizi;
- Fisura anala;
- Traume ano-rectale;
- Retentii de corpuri straine;
- Infectii cu Chlamidia;
- Infectie cu virusul HIV;
- Infectie cu HPV;
- Infectii parazitare: Criptosporidioza, Giardioza;
- Infectie cu virusul Herpes Simplex (HSV);
- Infectie cu E Coli;
- Infectie cu Isospora belli;
- Infectii cu microsporidii;
- Limfogranulom venerian;
- Tuberculoza;
- Ureaplasma urealitica;

Majoritatea cazurilor de cancer anal sunt asociate cu virusul HPV. Incidenta acestei boli a crescut cu 160% in randul barbatilor si 78% in randul femeilor, pe parcursul ultimilor 30 de ani. Aceasta crestere este pusa pe seama schimbarii trendurilor sexuale si a abuzului de tutun.
Incontinenta anala, manifestat prin pierderea controlului asupra defecatiei, este considerata a fi provocata de injurii repetate la nivelul anusului, introducerea de obiecte de mari dimensiuni sau sex anal regulat - de unde rezulta dilatarea interna a sfincterului.

Risc de sarcina
Teoretic, nu exista posibilitatea instalarii sarcinii in urma contactului sexual anal neprotejat, neexistand o cale prin care sperma sa patrunda din tractul rectal in cel vaginal.
Cu toate acestea, sexul anal neprotejat prezinta risc de sarcina doar in ideea in care in urma ejacularii in zona anala, sperma poate migra in zona perineului si poate cauza o sarcina nedorita. 8% dintre persoanele care experimenteaza contact sexual anal neprotejat se confrunta cu aparitia unei sarcini.

Bafta

30 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Vai mama dar in alta parte nu poti face sex? decat acolo..mda asta inseamna sa fii in pas cu moda si sa fii cool nu?
O zi bunahappy

| Azµre a răspuns:

Dacă își dă drumul în tine nu se întâmplă nimic. Dar dacă se scurge din anus în vagin poți rămâne însărcinată.
Dacă practici sex anal, practică-l protejat! Nu ai un partener stabil și nu știi ce boli poți lua! Hepatită, Herpes, HPV, Sida, Hiv și așa mai departe.

| h3r a răspuns:

Era să zic ce...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu poţi! Dar prezervativul TREBUIE folosit!
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, doar sa nu se ajunga mai jos cu samanta.

| Sadop a răspuns:

Exista riscul sa te imbolnavesti ( daca el detine o boala cu transmitere sexuala ).
Riscul de a ramane insarcinata este exclus la sexul anal.

| Adita1988 a răspuns (pentru Sadop):

Riscul de a ramane insarcinata este exclus la sexul anal. Esti sigur?

| Adita1988 a răspuns (pentru Sadop):

Eu stiam ca exista o sansa mica cei drept, dar se poate sa ma insel...

| e1xtz a răspuns:

Daaa.faci curinuzita..tot nespalata pe maini si astazi?! ce ti-am spus eu ieri sa nu te joci cu pasarica cu mainile murdare..hai,fguta la baie, si sa vad poza noua.curatica,ne-am inteles?! pfff..copiii astia dom-le

| bogdan72 a răspuns:

De sarcina? Nu.

| RainboyDash a răspuns:

Nu poti sa ramai gravida la contact sexual anal. Exista totusi posibilitatea unor boli precum hemoroizii sau boli care se iau in timpul contactului sexual ( SIDA de exemplu ), ast ain cazul ca unul din voi este bolnav.

| Încrucişătorul a răspuns:

Sa-i pui vaselina. Daca nu o face, vei avea senzatia de caramida in cur.

| lolylolypops a răspuns:

Pai normal, poti sa te imbolnavesti si exista totusi si riscul de a ramane insarcinata daca nu folosesti prezervativ!

| Jackul336 a răspuns:

Da, riscul de a face hemoroizi au basici

| Rooksee a răspuns:

Esista riscul sa te doara.

| Havok83 a răspuns:

La sexul anal este exclus riscul unei sarcini deoarece acolo nu exista ovare nici ovule din care sa fecundeze cu spermatozoizii lui.Dar trebuie ca el sa nu fie bolnav deoarece vei avea diferite afectiuni in zona anala unele mai grave decat altele.

| nextlevel999 a răspuns:

Nu prea, doar daca el este bolnav

| Etiene a răspuns:

Cel mai complet raspuns ti l-a dat,, adita 1988,, .Eu iti subliniez faptul ca ai si sansa de a purta pampersi; tu faci ce crezi cu,, placerea,, asta

| ღNuTzAღ a răspuns:

Nu

| Bubulin4ik a răspuns:

Poti sa te imbolnavesti, mai bine folositi prezervativele!
Bafta!:*

| Adita1988 a răspuns:

Risc exista atat de sarcina cat si de boala happy

| tr3ig a răspuns (pentru Adita1988):

Tu esti normal la cap? cum dracu sa ramana insracinata daca isi da drumu in curu ei? unde dracu se intampla fecundarea, la ovulele de la limbrici? naste dupa limbrici mutanti? voi chiar nu ganditi cand vorbiti frate?!

| Adita1988 a răspuns (pentru tr3ig):

Cu toate acestea, sexul anal neprotejat prezinta risc de sarcina doar in ideea in care in urma ejacularii in zona anala, sperma poate migra in zona perineului si poate cauza o sarcina nedorita. 8% dintre persoanele care experimenteaza contact sexual anal neprotejat se confrunta cu aparitia unei sarcini.
Citeste asta!

| buzeduulci a răspuns (pentru tr3ig):

Se poate scurge, bre in vagin.

| Niku95 a răspuns:

Cum sa rama insarcinata in fu.d nu nu exista nici un rischappy

| cristianadaniela a răspuns:

IoanaPs nu exista nici un risc daca faci sex anal, nu ai cum sa ramai insarcinata si bine inteles daca partenerul nu are nici o boala linistit se poate termina in tine:*dar pentru asta e bine sa va protejati:*

| verryLOW a răspuns:

Da, te poti imbolnavi doar daca el are vreo boala. Funda!

| Rusu_Emi_1987 a răspuns:

Da ramaii gravida

| Andrei_Entix_2001 a răspuns:

Nu nu exista stai calma