| Bubu2396 a întrebat:

Daca folosesc anticonceptionale pentru reglarea menstruatiei trebuie sa fac acea pauza de 7 zile? Am facut pauza de o saptamana in care ma asteptam sa imi vina, dar degeaba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ai mai pus aceeaşi întrebare şi luna trecută, ţi-am răspuns şi atunci...

NU contează pentru ce iei acele anticoncepţionale, pauza de 7 zile este OBLIGATORIE!

Dacă NU ai menstruaţie nici după terminarea celei de-a 2-a folii atunci TREBUIE să mergi la ginecolog ÎNAINTE de a începe a 3-a folie!

Apoi, am citit întrebările tale anterioare ( deoarece NU dai detalii ) şi am observat că NU ai avut menstruaţie din 14 iulie şi iei Malleva 35.

N-ai precizat nicăieri : dacă ai fost la vreun control medical, la ce medic ai fost ( specializarea ), ce analize ai făcut, ce diagnostic ţi s-a pus, ce tratament ai primit ( şi pe ce perioadă ), cine ţi-a prescris Malleva 35 ( SPER că le iei la indicaţia medicului ), dacă ai fost la vreun control endocrinologic, data controalelor medicale, de când ai menstruaţie ( când ai avut prima menstră ), dacă ai mai avut astfel de întârzieri anterior lunii iulie 2012 ( când şi cât anume au durat ), etc.

Dacă vrei un răspuns mai concret ( şi, eventual, o rezolvare a situaţiei tale ), am rugămintea să-mi răspunzi la aceste întrebări - eventual prin mesaj privat, dacă nu vrei să apară aici pe site.

Toate cele bune.

| serendipity8300 a răspuns:

Nu e nimic se poate intampla continui sa le iei dupa schema 21 de zile 7 zile pauza e posibil uneori sa-ti cand iei pilulele. Asta se intampla uneori daca iei antibiotice

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/

| Butterfly29 a răspuns:

De cat timp iei anticonceptionale? Ai avut relatii sexule neprotejate inainte de a incepe sa iei anticonceptionale?

Normal e sa iti vina menstruatia in timpul pauzei... fugi la un control sa vezi care e problema, nu vreau sa te sperii dar sa nu fie ceva cu ochi X_x