| EvaTramell a întrebat:

Iau anticoncepționale din decembrie pentru reglarea menstruatiei ca în fiecare luna îmi întârzia. După cat timp pot sa întrerup? Miercuri cam așa trebuie sa mi vina ciclu. Și am pauza de 7 zile azi a fost ultima pastila. Pot sa le întrerup?

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa iti dea permisiunea ginecologul, nu le poti intrerupe dupa ureche. In mod normal, trebuie sa iei minim 4 luni continuu, dar daca ai probleme serioase (tu spuneai ca ti-e rau de la pofte) e posibil ca ginecologul sa ti le inlocuiasca sau sa iti permita sa le intrerupi (eventual sub supraveghere atenta). trebuie insa sa ajungi la consultatie inainte sa inceapa sangerarea, ceea ce este cam in scurt (in mod logic, daca vrei sa intrerupi pastilele, trebuie sa mergi la consultatie in perioada zilelor 15-21). daca poti face programare, mergi la ginecolog si fa ce iti zice el. daca nu, mai ia o luna, timp in care mergi la medic.