| Andrei199114 a întrebat:

Daca iau antibiotic maine la ora 2, pot sa beau seara alcool?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de antibiotic. daca cel pe care il iei la ora doua este ultimul antibiotic, adica nu mai iei dupa el, poti dupa ora doua noaptea (adica dupa 12 ore) sa bei putin, adica 20 ml de tarie sau 100 ml de vin sau un pahar de bere (jumatate de sticla). Toxicitatea antibioticului si a alcoolului insumate iti pot face ficatul ferfenita, de aceea e de preferat sa eviti. Stiu ca e revelionul, dar iti poti inmuia putin buzele in pahar, fara sa inghiti cu adevarat si totul va fi bine.

| Rakanishuu a răspuns:

Nu, nu poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat timp folosesti antibiotoc sa nu bei deloc alcool.

| Andrei199114 explică (pentru anonim_4396):

Ce se poate intampla daca beau alcool si iau antibiotic?

| Silviu0101 a răspuns (pentru Andrei199114):

Alcoolul anuleaza efectul lui adica il iei degeaba. In cel mai rau caz pot apararea chiar si complicatiiNimic bun oricum... Orice ai in gand, GANDESTETE CA NIMIC IN LUME NU E MAI IMPORTANT DECAT SANATATEA TA!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei199114):

Nu-si mai face efectul medicamentul.

| Andrei199114 explică (pentru anonim_4396):

Pai presupun ca daca beau o bere macar nu are ce sa se intample...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei199114):

Nu mori dacă nu bei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei199114):

Toti asta spun care vor sa bea, fa ce vrei, eu am spus ca nu e voie.

Răspuns utilizator avertizat