| anonim_4396 a întrebat:

Daca am luat antibiotic pe data de 26.11 la ora 9 seara se elimina practic complet din sange pana a doua zi pe data de 27.11 tot la 9 seara? [adica nu are nimic daca a doua zi, seara dupa 9 beau ceva nu? putin alcool ]

funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Vezi timpul de injumatatire si inmulteste cu 2, astfel aflii cate ore trebuie sa treaca pana la eliminarea completa. Acum, depinde de antibiotic : exista antibiotice care interactioneaza cu alcoolul si antibiotice care nu interactioneaza.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Teoretic da, dar depinde de antibioticul pe care l-ai luat...

Apoi, s-ar putea ca cel administrat să nu interacţioneze cu alcolul, apoi depinde şi ce vrei să bei ( poţi bea o bere ).

| Empathizer a răspuns:

Rata de eliminare depinde de antibioticul luat: fiecare substanta are timpul ei de injumatatire in sange. de exemplu antibioticele care se iau la 6 ore (Penicilina, Ampicilina, Oxacilina) au un timp de injumatatire mai mic, cele care se iau la 12 ore (Augmentin, Klacid, Zinnat) au un timp de injumatatire mai mare, iar cele care se iau la 24 de ore au un timp de injumatatire care poate chiar sa depaseasca 24 de ore (Sumamed, de exemplu).
Dar, din punct de vedere al consumului de alcool, nu are nimic daca bei un sprit si tu, ca omul, in seara de dupa terminarea tratamentului.