| alexalexandrusincerul a întrebat:

Daca iau dimineata un somnifer si ma trezesc apoi repede si nu dorm cat trebuie dupa ce l am luat,, apoi ma simt foarte obosit si mi e greu sa ma coordonez un timp, iar apoi imi revin dupa multe ore, acest lucru imi afecteaza creierul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| DaCumSaNu a răspuns:

De ce ai lua somnifere dimineata?

| alexalexandrusincerul explică (pentru DaCumSaNu):

Voiam sa mai dorm putin, nu o sa mai iau, dar te rog:vreau raspunsul la intrebare, daca stii.Multumesc.

| DaCumSaNu a răspuns:

Nu iti afecteaza in mod direct creierul, dar te simti obosit de-a lungul zilei. Nu mai lua dimineata pentru ca le iei inutil, nu isi fac efectul asa rapid.

| alexalexandrusincerul explică (pentru DaCumSaNu):

Dar atunci simteam si dificultati in a ma coordona..nu puteam scrie decat foarte greu la tastatura... oare de ce?

| DaCumSaNu a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Treaba somniferelor e sa iti induca somnul, sa il initieze, iar tu trebuie sa dormi. Daca tu nu dormi cel putin 6 ore dupa ce ai luat somnifere o sa te simti ca naib. Tu nu stii ce inseamna oboseala cu adevarat? De la somnifere te simti extenuat, nu mai ai vlaga in tine, reactionezi greu la ce se intampla in jurul tau pentru ca efectiv ti-e somn.

| alexalexandrusincerul explică (pentru DaCumSaNu):

Da,am inteles. oricum mi-a trecut oboseala, chiar daca nu am mai dormit...de aceea intrebam, poate era nevoie sa mai dorm si eu m-am fortat sa stau asa ca a trebuit sa plec undeva cu o treaba...