| anonim_4396 a întrebat:

Daca intr o zi am un program incarcat ma ia somnul foarte greu si se intampla sa iau suplimente cu melatonina,insa tot nu adorm si pana la urma ia un somnifer(nu unul deosebit de puternic,dar e somnifer). Problema e ca il iau spre dimineata pentru ca seara adorm repede, si din cauza lui ma simt ciudat peste zi.Stiu ca trebuie sa schimb programul de somn,dar daca dupa ce ai luat somnifer si nu ai dormit suficient si incerci sa fi activ toata ziua, acest lucru dauneaza creierului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| fundrive78 a răspuns:

Salut, somnul de noapte este cel care ajută organele să se regenereze, su deci si creierul. Dacă nu te odihnești suficient adica sa adormi înainte de miezul nopții somnul este chinuit si superficial iar organismul se resimte. Faptul ca te simti ciudat este din cauza ca ai dat cu somniferul comanda de oprire a sistemului iar tu vrei in scurt timp sa iti revii si sa poti functiona normal, iar acest lucru nu se poate pana nu se încarcă programul de operare. Forțând lucrurile nu faci altceva decât sa iti extenuezi si mai tare organismul. Daca nu poti prinde măcar 6 ore de somn nu mai lua somniferul ca nu se elimina din organism si îl soliciti suplimentar. Creierul e setat de la padtila pe repaos in mod chimic iar tu ii dai comanda sa se trezească pana nu se elimina substanta din organism, pana nu isi face ficatul treaba il suprasoliciti si nu vei functiona complet si corect, iar in timp apare efectul de burn out care poate fi fatal sau foarte greu de recuperat. Am aceeasi problema dar prefer daca am trecut de miezul nopții si nu pot adormi deloc sa stau întins sa încerc sa mă relaxez cu lumina stinsa si ochii inchisi chiar dacă nu dorm pentru. ca asa oferi un minim de odihna organelor si implicit creierului, apoi dimineata un dus alternat cald rece o cafea neagra si la treaba, dar seara următoare în pat la maxim 22.00 chiar daca ti-a ieșit pasența si ai de sărbătorit, întâi odihna si distractia poate sa astepte o zi doua sau până in week-end. Nesomn, stres, cafea egal power boost dar solicitare suplimentară pentru organism si daca nu ii dai suficient timp de refacere cedează. Sper ca răspunsul sa te ajute si daca tot iei somnifere mergi pe ceva naturist care sa conțină pasiflora. Bafta!

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru fundrive78):

Ok,dar la plaja pot merge? Si banuiesc ca daca am luat doar o data si nu am dormit, e ok, problema era pe termen lung nu?

| fundrive78 a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

O singura data banuiesc ca nu e o problema, dar daca spui ca te-ai simtit aiurea incearca sa eviti pe viitor. Organismul fiecaruia stie ce e mai bine pentru el si daca te-ai simtit neobisnuit e clar ca ceva nu i s-a parut ok. La plaja nu e nici o problema nu vad care sa fie baiul, singura treaba e soarele puternic. Eu unul nu sunt fan plaja ci mai degraba balaceala : )). dar cu ochelari de soare si o crema de plaja cu spf mare gen 50 in cazul meu si rezistenta la apa sa nu ma dau cu crema ca muierile ( fara suparare pentru fete, lor le sta bine big grin ) e "suportabil" : ). Spor la bronzat!