| AvalohAlyn a întrebat:

De ce oare nu am energie desi sunt tanar? Care ar putea fi cauzele?
O sa fac vineri niste analize uzuale dar pana atunci ma gandesc ca poate stie cineva cauza sau solutiile.
Iau tratament cu antidepresive si nu prea fac deloc sport iar alimentatia e buna insa de obicei dimineata nu prea mananc,ma trezesc mai greu.
De ce nu am energie dupa ce ma trezesc si ma simt obosit desi dorm mai mult decat trebuie, probabil de la antidepresive.Ce as putea sa fac? Sa iau niste vitamine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Nu conteaza ca mananci dimineata sau nu. Conteaza ca pana la sfarsitul zilei sa-i dai orgaismului tot ce are nevoie. Iesi afara, baga sport, carbohidrati complecsi, grasimi sanatoase.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Nu ai probleme, doar ca ai lenevit un pic iar acum organismul e obisnuit. Neaparat apuca-te de sport ( sala, street workout sau alergat), consuma 2-4 litri de apa pe zi, nu bea alcool, nu fuma, nu sta toata ziua calare pe PC. Dupa ce vei consuma multa apa, deja in 2 saptamani vei simti diferenta. Alta cauza ar putea fi desi ma indoiesc la varsta asta, o suprasolicitare a ficatului al carui slaba functionare determina si starea ta de oboseala dar asta apare numai daca mananci grasime, proteine sau zahar (sau alte substante) in exces. Ai nevoie de toate astea pentru buna functionare dar trebuie avut grija sa nu o faci in exces, orice substanta care ajunge in organism iar acesta la randul lui nu are nevoie, ficatul, rinichii si bila se vor chinui sa le elimine prin fecale sau urina.

| minrest a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

In prima fraza, ai spus tot. Asta este. Energia se produce daca este consumata.